reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Macera erken bitiyor; FIAT Fullback için şaşırtan karar

İlk kez İngiltere’deki fuar kapsamında dile getirilen süreçle birlikte, FIAT Fullback için artık bir gelecek olmayacağı resmiyet kazanıyor.

Özellikle son iki yılda olukça zengin üyeler kazanan pickup sınıfıyla ilgili yeni modellerin tanıtım haberlerine artık hepimiz alıştık. İşin içerisine elektriğin de girmesiyle uzun bir süre daha bu temponun devam etmesini beklediğimiz evren sürpriz şekilde bir üyesini kaybetmeye hazırlanıyor. Bu ayrılığın merkezinde ise 2014 yılında temelleri atılan bir anlaşmadan doğarak günümüze uzanan FIAT Fullback var. İngiltere’nin Birmingham kentinde gerçekleşen ticari araç fuarında marka yetkilileri tarafından dile getirilen strateji doğrulsunda, bekleneni veremeyen pickup modeli artık satış listelerindeki yerini alamayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kararın nedenleri

Ülkenin önemli kaynaklarından Auto Express’in duyurduğu bu gelişmenin temelinde bir türlü beklenilen satış rakamlarına ulaşılamama yatıyor. Yeni nesil emisyon kurallarının da bir faktör olarak gösterdiği Fullback, bilindiği üzere yaklaşık 4 yıldan beri Mitsubishi L200 temelleri üzerine inşa ediliyor. Aslında sürece bu pencereden baktığımız zaman modelin başarısız olarak addedilmesi oldukça garip bir durum. Pickup sınıfında hatırı sayılır bir kitleye sahip olan L200’ün altyapı ve tekniğini barındıran bir modelin böylesine kısa bir sürede rafa kaldırılması marka açısından da ayrıca düşünülmesi gereken bir süreci doğurduğunun kanaatindeyiz. FIAT’ın bir süredir Professional olarak isimlendirerek devam ettirdiği ticari araç modelleri Fullback’in saf dışı bırakılmasıyla birlikte Fiorino, Doblo ve Ducato temelli olarak ilerleyecek gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Jeep Gladiator