reklamı kapat

POPÜLER

Yurt dışından telefon getirme sürecinden önemli değişiklik!

Karar açıklandı; yurt dışından telefon getirme süresi değişti

Yurt dışından telefon getirme sürecinde bazılarını oldukça üzecek bir değişikliğe gidildi. Maalesef hatırı sayılır bir artış yapıldı.

Kişiler şimdiye kadar yurt dışından her 2 yılda bir tane telefon getirip pasaportuna kaydettirebiliyordu. İşte bu durum bugün itibariyle değişti. Cumhurbaşkanlığı’nın “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar“ı Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte bu karar ile beraber yurt dışından yolcu beraberinde getirilip kayıt ettirilebilen cep telefonları için süre, yabancı misyon görevlileri hariç 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı. Yani bundan sonra her 3 yılda bir tane telefonu Türkiye’ye getirip pasaportunuza kaydettirebileceksiniz. Peki bu hamle sürpriz oldu mu? Aslına bakarsanız hayır. Çünkü telefonlara yapılan en son ÖTV zammı sonrasında böyle bir adımın atılacağı konuşuluyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yurt dışından telefon getirme sürecinde kayıt ücreti de değişebilir

Evet maalesef böyle bir beklenti de bulunuyor. IMEI kayıt ücreti hatırlarsınız 2018’de 170 TL’den tam 500 TL‘ye çıkarılmıştı. Bu miktar 2019’da bir kez daha arttırıldı ve 618 TL seviyesine kadar ulaştı. Bu rakamın yeni ÖTV zammı ile bağlantılı olarak yakın zamanda 1.000 hatta 1.500 TL’yi geçeceği söyleniyor. Bu konuda henüz atılmış bir adım bulunmuyor. Hatta bazı kaynaklar ücretin 3 bin TL’ye yaklaşacağını dahi belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

İsteyenlerin yurt dışından alabilecekleri en yeni model OnePlus 7 Pro