reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

Game of Thrones 8. sezon neden sadece 6 bölüm çekildi?

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm ile hayranlara veda edecek. Ancak daha fazla bölüm çekilmesi için imkan varmış…

Artık önümüzde büyük finale sadece günler kaldı ve Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm seriye nokta koymaya hazır. Bu sezon pek çok farklı unvanı beraberinde getirdi. Reyting rekorları kırarak dizi tarihinin en çok izlenen iki bölümüne sahip örneğin. Aynı zamanda izleyicilerden en çok tepki çeken bölümlere de. Game of Thrones’un en nefret edilen bölümü bu sezonda yer alıyor mesela. Detaylarını buradaki haberimizden öğrenebilirsiniz ama kısaca hatırlatmak gerekirse 4. bölüm hayranların hiç hoşuna gitmemişti. 5. bölümün de hayranlar tarafından sevildiğini söylemek mümkün değil. Şüphesiz bu denli büyük projelerde herkesi aynı anda mutlu etmenin pek oluru yok. Ancak hayranların çok temel bazı eleştirileri de bulunuyor. Onlardan biri, dizinin son sezonunun çok aceleye getirilmesi.

Karakter gelişimi nerede?

Diziyle ilgili en büyük ve yaygın eleştirilerden biri “aceleye getirilmişlik” hissi. Daenerys’in 7,5 sezon boyunca aziz gibi gösterildikten sonra Tarly’leri yakmasıyla ilk mesajı veren dizi, 1,5 sezonda üç beş bölümle bu hikayenin ikna edici olmasını bekliyor örneğin. Ya da Daenerys ve Jon ilişkisindeki soğukluğun Dany’e etkisini izleyici tam olarak anlayamıyor. Çünkü hayli önemli olan bu ilişkinin başlangıcı 7. sezon finalinde oldu. Böyle örnekler 8. sezonda bol bol bulunuyor. 1 bölümde çark eden karakterler 7 sezon boyunca yavaş yavaş ve temellere oturtularak geliştiği için ikna edici gelmiyor. Bu da bize o soruyu sorduruyor: Game of Thrones 8. sezon neden 6 bölüm sürdü?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm sonrası için bütçe var mıydı?

Yazının bu noktadan sonraki kısmı biraz kalbinizi kırabilir. George R.R. Martin, geçtiğimiz yıl dizi yaratıcıları Davis Benioff ve D.B. Weiss’ın isterlerse 13 sezon devam edebileceğini söylemişti. Hatta verdiği bir röportajda en azından 10 sezon olması için ısrar ettiğini ancak Benioff ve Weiss’ın 5 sezon yapmak istediğini açıklamıştı. Yaratıcılar için üst limit 7 sezonken onları 8 sezona zorla ikna ettiklerini söylemişti.

8. sezonu da olabildiğince az tuttukları ortada. Benioff ve Weiss’ın EW röportajında ise başka bir detay ortaya çıkıyor aslında. En azından 8. sezon biraz daha uzun tutulabilirmiş. Benioff HBO’nun onlara bütçe sağlayabileceğini ve birkaç bölüme daha kesinlikle hayır demeyeceğini söylüyor. “Her ne kadar daha fazlasını istedilerse de hikayenin burada bittiğini anladılar.” diyor.

Bundan sonrası, yani 6 bölüm kararı ise bizim tahminimiz. Benioff ve Weiss yaklaşık 73 saatte sezonu tamamlamak istemiş ve 6 bölümle paketlemiş durumda. Daha fazla bölüm olabilir miydi? Kesinlikle evet. Ancak daha fazla bölüm, ikili için kaynak malzemeden bağımsız olarak daha fazla çalışma demekti. Yan karakterlerin pek çoğunun hikayesi dizi boyunca değişim gösterdi. George R.R. Martin’in kitapları yazmaması ve beraberinde gelen boşlukla Benioff ve Weiss’ın “kitapsız kitap uyarlama çabası” giderek zorlamış gibi görünüyor. Sezonların uzatılması durumu, diziye daha büyük zararlar verebilirdi. Şu an bile dizi ciddi bir tepki ile karşılaşmış durumda. Bu halde ikili, işi tadında bitirebilmek için işi biraz aceleye getirme riskini almış görünüyor.

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm, her ne kadar bazı karakterler için hikaye değişse de, bizi gerçek sona ulaştıracak. Bölüm 19 Mayıs’ı 20 Mayıs’a bağlayan gece Türkiye saati ile 04:00’da izleyicilerin karşısında olacak.

İlgili video

8. sezon 6. bölüm fragmanı