reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon değişim kampanyası

Zamlar rekor seviyede; eski telefonları hediye etme devri bitiyor

Döviz kurundaki değişim günlük hayattaki tüm kalemleri etkilerken, teknolojik ürünlerin fiyatları da rekor noktalara ulaşmış durumda. Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonların fiyatları fahiş noktalara çıkarken çare değişim kampanyalarından geçiyor.

Elimizden düşürmediğimiz, artık hayatımızın en önemli parçası olan akıllı telefonlar, döviz kurundaki değişimle beraber rekor zamlarla fiyatlarını güncelliyor. Amiral gemisi modelleri almanın neredeyse hayal olduğu şu günlerde, orta segment modeller de eskiden “pahalı” dediğimiz amiral gemisi fiyatlarına kadar yükselmiş durumda. 3 bin TL bandına yerleşen orta segment, 9 bin bandına dayanan amiral gemisi haliyle yeni bir cihaz alımını zorlaştırıyor. Bu durumda ise çözüm değişim kampanyaları olacak gibi görünüyor. İkinci el pazarını hiç olmadığı kadar hareketlendiren fiyatlandırma sistemi, kullanıcıları ikinci el cihaz almaya ya da firmaların yaptığı değişim kampanyalarına itiyor. Peki bu iki seçenek ne alemde?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el akıllı telefon pazarı hareketleniyor

Zamlardan önce akıllı telefon sahibi olanlardansanız, telefonunuzu artık eskisi gibi umarsızca kullanma devrinin bittiğini de yavaş yavaş kabullenmeniz gerekiyor. Hemen bir kılıf alın, telefonu sarıp sarmalayın. Çünkü yenilenen fiyatlar ışığında telefonunuzu uzun süre değiştirme imkanı bulamayabilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra ikinci el veya değişim kampanyaları için de cihazınızın değerinin artması ne kadar temiz kullandığınıza bağlı. Operatörlerin yeni cihaz çıkışlarında yaptığı değişim kampanyalarının yanı sıra şu ara en etkili kampanyalardan birini Samsung, Galaxy Note 9 modeli için yapıyor. Örneğin, ikinci el fiyatı 4.900 TL’ye kadar çıkabilen iPhone 8 Plus modelini Samsung 64 GB’ı 4.300 TL, 256 GB’ı 4.500 TL fiyatla kabul ediyor. Samsung’un kendi cihazlarından örnek vermek gerekirse Galaxy Note 8 modelinin ikinci el fiyatları 3.500 TL seviyesinde ve aşağısında gezinirken Samsung da kendi cihazını 3.500 TL’ye geri alıyor. Samsung’un düzenlediği kampanya detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu durumda elinizdeki cihazın son durumu hayli önem kazanıyor. Eski cihazı hediye etme devri ise çoktan bitti. Artık elinizdeki telefon potansiyel bir ikinci el satış ya da değişim telefonu. Son Samsung zammından sonra Huawei ve Apple gibi diğer büyük üreticilerin de zam yapmasının beklendiğini hatırlatalım. Kısacası artık “Her yıl yeni telefon” devri de bitiyor. Eski telefonun ailede bir başka üyeye devri ise çoktan tarih olmuş durumda diyebiliriz.

İlginizi çekebilir

Xiaomi Mi A2 tanıtımı