reklamı kapat

POPÜLER

Android telefonlarda yer açmak cep telefonu

Cep telefonu için alınan ÖTV matrahları resmi olarak değişti

Cep telefonu özelinde ÖTV matrah değişikliği yapan karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. İşte öne çıkan detaylar;

BBC’de yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cep telefonlarının ÖTV matrahlarında değişiklik yapan kararı Resmi Gazete içerisinde yayınlandı. Türkiye’de cep telefonu modellerinden fiyatlarına göre yüzde 25, yüzde 40 ve yüzde 50 oranında ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi alınıyor. Yapılan yeni düzenleme kapsamında eskiden yüzde 25 ÖTV özelinde üst sınırı olan 640 TL artık 1.500 TL’ye yükseltildi. Yüzde 40 ÖTV alınan telefonların üst limiti ise 1.500 TL’den 3.000 TL’ye çıkarılmış durumda. Fiyatı 3 bin TL’nin üzerinde olan telefonlardan yüzde 50 oranında ÖTV alınmaya ise devam edileceği açıklandı. Yani burada değişiklik bulunmuyor. Türkiye’de satılan cep telefonun modellerinin büyük bölümü 3 bin TL’nin üstünde fiyata sahipler. Yani ÖTV değişikliği genel olarak bir fark yaratmayacak. Ancak 3 bin TL altı cihazlarda ufak bir indirim görülebilir. Fakat yine de bu konuda çok ümitlenmemek gerekiyor.

Türkiye’de cep telefonu modellerinden başka vergiler de alınıyor. Toplamda her bir telefonun üstüne TRT, Kültür Fonu, ÖTV, KDV ve bazı diğer yasal vergiler / ücretler biniyor. Bunun haricinde telefonların üzerinde göz ardı edilmemesi gereken taşımacılık, depolama ve pazarlama vb. gibi diğer giderler de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefon fiyatlarının günümüzde Türkiye’de bu kadar yüksek olmasının arkasında güncel kur oranlarının da etkisi bulunuyor. Türkiye üretim yapan firmalar da bulunuyor ancak telefonların büyük bölümün dışarıdan geliyor yani kur üzerinden satın alınıyor.

Cep telefonu adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca