reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye'de orta seviye telefonlar en üstte 10 bin TL'yi de geçti! LOG Tasarım

Türkiye’de orta seviye telefonlar en üstte 10 bin TL’yi de geçti!

31 Mart 2022 tarihinde bir haber hazırlamış ve bu haberde “Türkiye’de orta seviye telefonlar en üstte 10 bin TL’ye ulaştı” başlığını kullanmıştık.

Advertisement

Bu haberin üstünden çok geçmedi ve maalesef nisan ayı itibarıyla 10 bin TL çoktan geride kaldı. Gerçek anlamda Türkiye’de orta seviye telefonlar en üstte 10 bin TL’yi de geride bıraktı. Daha önce de söylediğimiz gibi elbette daha düşük fiyatlı versiyonlar da var ancak ortalama fiyat etiketi şu an net olarak 7-8 bin TL seviyesinde geziyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda Xiaomi Türkiye yeni telefonlarını satışa sundu. Bu etkinlikte orta seviye Redmi Note 11 serisi için fiyatlar verildi. Burada firma Redmi Note 11 için 5.200 TL, Redmi Note 11S için 6.500 TL, Redmi Note 11 Pro için 7.200 TL, Redmi Note 11 Pro 5G için 8.100 TL ve son olarak ailenin en üstündeki Redmi Note 11 Pro+ 5G için tam 9.499 TL başlangıç fiyatı açıklamıştı.

Bugün Samsung, orta üst seviye Galaxy A73 5G modelini tam 10.999 TL‘den raflara çıkardı. Geçtiğimiz günlerde Vivo sınırları daha da zorlamış ve “V23 5G” isimli akıllı telefon modelini tam 13.999 TL‘den Türkiye’deki tüketicilerin karşısına çıkarmıştı. Bunlarda önce başka bazı akıllı telefonlar da yüksek fiyatlarıyla ses getirmişti. Samsung imzalı orta seviye telefonlar Galaxy A53 5G için tam 8.699 TL, Galaxy A33 5G içinse 6.699 TL fiyat duyuruldu. Apple tarafında da durum farklı değil. Kişilerin yurt dışında herkese hitap eden eski tasarımlı yeni iPhone SE telefon modeli için Türkiye’de en az 10.999 TL vermesi gerekiyor. Bu “Türkiye’nin en ucuz iPhone’u” ABD’de 429 dolara satılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Peki bu fiyatların arkasında tam olarak ne yer alıyor?” sorusunun cevabını bir kez dah verelim. Telefonlar Türkiye’de pahalı çünkü Türkiye’de “vergiler” ve “kur seviyesi” (1 euro 15,80 TL / 1 dolar 14,64 TL) çok yüksek seviyede. Türkiye’de akıllı telefonlardan TRT + Kültür Fonu, ÖTV, KDV ve bazı diğer yasal vergiler / ücretler alınıyor. Bunun haricinde telefonların üzerinde göz ardı edilmemesi gereken taşımacılık, depolama ve pazarlama vb. gibi diğer giderler de bulunuyor.

Hepsi bir araya geldiği zaman Türkiye’de telefon fiyatları oldukça yüksek hale geliyor. Örneğin Apple, 10.999 TL’lik iPhone SE fiyatı için “yaklaşık 4.602,00 TL KDV ve yasal ücretler dahildir” açıklamasını geçiyor.

Telefon fiyatlarının düşmesi için mutlaka kurun azalması ve etkili vergi düzenlemeleri gerekiyor. Ancak yakın zaman içerisinde bu konuda olumlu bir haber alabileceğiz gibi görünmüyor.

Orta seviye telefonlar özelinde gelinen son noktadan çok bunlar ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display