reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye'de orta seviye telefonlar en üstte 10 bin TL'ye ulaştı

Türkiye’de orta seviye telefonlar en üstte 10 bin TL’ye ulaştı

31 Mart 2022 itibarıyla Türkiye’de orta seviye telefonlar en üstte 10 bin TL’ye kadar ulaştı. Türkiye’de iyi bir akıllı telefon almak gittikçe zorlaşıyor.

Üst seviye donanımlara sahip amiral gemisi akıllı telefon modelleri yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de çok uzun zamandır pahalı durumda. Türkiye’de bu seviye için 15 bin TL ve üstü fiyatlar uzun süredir standart hale gelmiş durumda. Ancak biliyorsunuz genel olarak amiral gemisi telefonlar herkesin ihtiyacı olan cihazlar değiller. Bu açıdan üst seviyedeki yüksek fiyat üzmesine rağmen geneli aşırı oranda etkilemiyor. Esas üzücü kısım, hemen herkese hitap eden orta seviye telefonlar özelinde oluşan fiyat seviyesi oluyor. Günümüzde artık tam 10 bin TL’ye satılan orta seviye telefonlar bulunuyor. Elbette daha düşük fiyatlı versiyonlar da var ancak ortalama fiyat etiketi net olarak 7 bin TL’nin üzerinde gezmeye başladı.

Örneğin dün Xiaomi Türkiye yeni telefonları için bir etkinlik yaptı. Bu etkinlikte orta seviye Redmi Note 11 serisi için fiyatlar verildi. Burada firma Redmi Note 11 için 5.200 TL, Redmi Note 11S için 6.500 TL, Redmi Note 11 Pro için 7.200 TL, Redmi Note 11 Pro 5G için 8.100 TL ve son olarak ailenin en üstündeki Redmi Note 11 Pro+ 5G için tam 9.499 TL başlangıç fiyatı açıkladı.

Geçtiğimiz hafta da Samsung yeni telefonlarını Türkiye’de satışa sundu. Burada firma orta seviye telefonlar Samsung Galaxy A53 5G için tam 8.699 TL, Samsung Galaxy A33 5G içinse 6.699 TL fiyat duyurdu. Orta seviyesinin altında yer alan basit cihaz Galaxy A13 için dahi 4.699 TL fiyat açıklandı. Apple tarafında da durum farklı değil. Kişilerin yurt dışında herkese hitap eden eski tasarımlı yeni iPhone SE telefon modeli için, Türkiye’de en az 10.999 TL vermesi gerekiyor. Bu telefon ABD’de 429 dolara satılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu fiyatların arkasında tam olarak ne yer alıyor? Burada cevap firmaların fiyat politikaları değil “vergiler” ve “yüksek kur seviyesi” (1 euro 16,31 TL / 1 dolar 14,65 TL) oluyor. Türkiye’de akıllı telefonlardan TRT + Kültür Fonu, ÖTV, KDV ve bazı diğer yasal vergiler / ücretler alınıyor. Bunun haricinde telefonların üzerinde göz ardı edilmemesi gereken taşımacılık, depolama ve pazarlama vb. gibi diğer giderler de bulunuyor.

Hepsi bir araya geldiği zaman Türkiye’de telefon fiyatları oldukça yüksek hale geliyor. Örneğin Apple, 10.999 TL’lik iPhone SE fiyatı için “yaklaşık 4.602,00 TL KDV ve yasal ücretler dahildir” açıklamasını geçiyor. Bu durumun değişmesi içinse mutlaka kurun düşmesi ve etkili vergi düzenlemeleri gerekiyor.

Orta seviye telefonlar özelinde gelinen son noktadan çok bunlar ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display