reklamı kapat

POPÜLER

yurt dışı telefon harcı

Yurt dışından getirilen cihazların cep telefonu harcı bedeline bir zam daha!

Yurt dışından getirilen cihazlardan alınan cep telefonu harcı bedeline bir zam daha geliyor. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre yılbaşında bu tutar daha da artacak.

Hatırlarsınız geçen ay Türk vatandaşların yurt dışından yanlarında getirdikleri telefonlar için ödenecek cep telefonu harcı için değişikliğe gidildi. Daha önceden alınan harç bedeli 170 TL’den 500 TL‘ye yükseltildi. Şimdi ise bir artışın daha adı geçiyor. Gelen bilgilere göre ödenmesi gereken harç 118.65 TL daha artacak. Yani yurt dışından telefon getiren kişiler, bu telefonu ancak 618 TL ödemeden (Pasaporta işleme şartıyla) sonra kullanabilecek. Yurt dışından telefon getirme sürecine ciddi bir darbe anlamına gelen bu durum, kişilerden büyük tepki çekiyor. Daha 170 TL’den 500 TL’ye yapılan büyük artış sindirilememişken, ekstra zam gerçekten kötü görünüyor. Konu hakkında şu açıklama yapılıyor:

Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile birlikte 2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı da belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre bu yıl için yeniden değerleme oranı, yüzde 23.73 olarak belirlendi.

Belirlenen bu oran 2019 yılında uygulanacak olan vergi, harç ve cezalardaki artışa da esas teşkil edecek. Bu kapsamda IMEI kayıt harcı olarak da bilinen “Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harcı” da yeniden değerleme oranında artırılacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kişiler neden cep telefonu harcı ödemeyi göz alarak yurt dışından telefon alıyor?

Çünkü yükselen kura rağmen dışarıdan alınan telefonlar daha ucuza geliyor. Örneğin 999 dolarlık 64 GB iPhone Xs, şu an Türkiye’de 9.899 TL’ye satılıyor. Bu modeli Amerika’dan alırsanız yeni kayıt ücreti dahil 6.500 TL civarında tutuyor. Uygulanan kayıt ücreti üst seviye cihazlardaki avantajı bozmuyor. Ancak yükselen harç ücretiyle daha düşük / ucuz modelleri artık yurt dışından almak hiçbir avantaj getirmiyor.

İlginizi Çekebilir

iPhone XR için yayımlanan videolardan