reklamı kapat

POPÜLER

harç bedeli

Yurt dışından getirilen cihazların cep telefonu harcı bedeli kesinleşti

Yurt dışından getirilen cihazlardan alınan cep telefonu harcı bedeline bir zam daha geleceğini kısa bir süre önce paylaşmıştık.

Bugün sizlere bu olayla ilgili yeni bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Daha önce iddialarda olduğu gibi yeni harç bedeli resmiyet kazandı. Buna göre 500 TL’lik harç bedeli 118,60 TL’li bir artışla 618,60 TL’ye yükseldi. Yani yurt dışından telefon getiren kişiler, bu telefonu ancak 618 TL ödemeden (Pasaporta işleme şartıyla) sonra kullanabilecek. 2015 yılında 131,50 TL’lik harç bedeli geçtiğimiz yılın kasım ayına kadar 170,70 TL idi. Kasım ayından sonra 500 TL’ye yükseltilen harç bedeline yeniden zam uygulanması yurt dışından telefon satın almayı düşünenleri üzeceğe benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone Xs’in Amerika’daki fiyatı ne kadar?

Türkiye’de akıllı telefon fiyatlarının dolar/euro kuruyla birlikte artması kullanıcıları yurt dışından telefon satın almaya zorlamıştı. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yurt dışından telefon sahibi olmak yine avantajlı görünüyor. Özellikle üst segment bir telefonu özellikle Amerika’dan satın almayı düşünüyorsanız avantajlı olabilirsiniz. Örneğin 999 dolarlık 64 GB iPhone Xs, şu an Türkiye’de 9.899 TL’ye satılıyor. Bu modeli Amerika’dan alırsanız yeni kayıt ücreti dahil 6.500 TL civarında tutuyor. Uygulanan kayıt ücreti üst seviye cihazlardaki avantajı bozmuyor. Ancak yükselen harç ücretiyle daha düşük / ucuz modelleri artık yurt dışından almak hiçbir avantaj getirmiyor.

harç bedeli

İlginizi Çekebilir

Tam 10 GB RAM’e sahip akıllı telefon