reklamı kapat

POPÜLER

harç bedeli

Yurt dışından getirilen telefonların harç bedeline olağanüstü zam

Türkiye’de dolar ve euro kurunun artmasıyla akıllı telefonların fiyatları da yükseldi. 4.000-6.000 TL bandında seyreden telefon fiyatları bir anda 8.000-10.000 TL seviyelerine yükseldi. Bir akıllı telefona 10.000 TL ücret ödemek istemeyen kullanıcılar da akıllı telefonları daha uygun fiyata almak için telefonları yurt dışından temin etmeye başladı.

Şu sıralar yurt dışından bir akıllı telefon satın aldıysanız size üzücü bir haberimiz var. Türk vatandaşların yurt dışından yanlarında getirdikleri cep telefonları için ödenecek harç ücretinde değişikliğe gidildi. Daha önceden alınan harç bedeli 170 TL’den 500 TL‘ye yükseltildi. Konuya ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Yolcu Beraberinde Getirilen telefon kullanım harcı tutarının yeniden Belirlendi. (Karar Sayısı: 320) 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı 8 sayılı tarifenin VII — Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı başlıklı bölümünün 1 numaralı fıkrasında yer alan maktu harç tutarı 500 TL olarak yeniden belirlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

500 TL’lik harç bedelinin çok yüksek bir bedel olduğunu ve çoğu kullanıcının bu ücreti (harç bedeli) ödemekte zorluk çekeceğini söyleyelim. Şu sıralar yurt dışından iPhone Xs, Samsung Galaxy Note 9 veya Huawei Mate 20 Pro’yu satın almayı düşünüyorsanız Türkiye’den satın almanız daha karlı olabilir. Bu uygulamanın çok kısa bir süre içerisinde uygulanması bekleniyor. Konu hakkında yeni detaylar geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir

iPhone XR için yayımlanan videolardan