reklamı kapat

POPÜLER

Wannacry

Türkiye’yi de etkileyen WannaCry’ın arkasında kim var?

Geçtiğimiz yaz aylarında ortaya çıkan WannaCry fidye yazılımı, bir anda aralarından Türkiye’nin de bulunduğu 150’den fazla ülkede etkili olmuştu. Bu kötü ransonware’in arkasından kimin olduğu açıklandı.

Sisteminize bulaştığı zaman tüm verilerinizi şifreleyen WannaCry, şifre anahtarını kullanıcılara bitcoin ile fidye ödemesi yapıldıktan sonra veriyordu. Yani direkt olarak para kazanmaya yönelik bu virüsün arkasında Amerika Birleşik Devletleri’ne göre Kuzey Kore var. Donald Trump’ın danışmanı Thomas Bossert, Wall Street Journal’a verdiği açıklamada bundan çok emin olduklarını belirtiyor. Sağlam kaynaklara dayandırılan bu iddia geçmiş gelişmelere bakıldığı zaman gerçekten doğru olabilir dedirtiyor. Hacker’lar aracılığıyla bitcoin çaldığı sık sık gündeme getirilen Kuzey Kore, söylendiği kadarıyla bu sayede çok büyük gelir elde ediyor. Thomas Bossert, WannaCry saldırısını korkak, pahalı, dikkatsiz, pervasız ve en önemlisi hayatı tehdit edici olarak nitelendiriyor ve bunda haklı duruyor. Ayrıca İngiltere ile Microsoft’un da siber saldırıdan Kuzey Kore’yi sorumlu tuttuğu ifade ediliyor.

WannaCry büyük sorunlara neden olmuştu

Bu saldırı yüzünden dünya genelinde yüzlerce fabrika ve birçok hastane iş yapamaz hale gelmişti. Para için insanların hayatlarıyla oynayan hacker’lar, elbette bulunamadı. Hatırlarsınız daha sonra da benzer şekilde çalışan detaylarına burada yer verdiğimiz Bad Rabbit ortaya çıkmıştı.