reklamı kapat

POPÜLER

koronavirüs

Hacker gruplarından güzel (!) koronavirüs sözü..

Koronavirüs (Comid-19) salgını nedeniyle hacker’lardan önemli bir söz geldi. Bazı gruplar mevcut durumu daha da zor hale getirmek istemiyor.

Bad Rabbit ya da geçtiğimiz yıllarda Türkiye’yi de etkileyen ransomware WannaCry, hatırlarsınız sisteminize bulaştığı zaman tüm verilerinizi şifreleyir ve şifre anahtarını kullanıcılara bitcoin karşılığında veriyordu. Birçok ülkeyi gerçekten derinden etkileyen ransomware saldırıları, hastanelere de yapılmıştı. Geçtiğimiz dönemde birçok ransomware saldırısına uğrayan hastanenin haberi gelmiş, bu saldırılar yüzünden birçok hastane görev yapamaz hale gelmişti. Hatta daha geçtiğimiz hafta Çekya’da yer alan Brno Üniversite Hastanesi’ne bu tarz bir saldırı yapılmıştı. Ancak şu an tüm dünyanın hastanelere hiç olmadığı kadar fazla oranda ihtiyacı bulunuyor. İşte bu yüzden, koronavirüs (Comid-19) pandemisinin patladığı şu günlerde bazı hacker grupları hastanelere saldırmama kararı aldıklarını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs salgını kolay kolay bitecek gibi görünmüyor

Bu gruplar şu dönemde diğer sağlık kuruluşularını da hedef almayacaklarını açıklıyor. Bu hamleler güzel ancak hiç de samimi gelmiyor. Çünkü bu sağlık kuruluşlarına koronavirüs olmadığı zamanlarda da ihtiyacımız bulunuyor. Her yıl milyonlarca insan başka farklı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Bu açıdan “sağlık kuruluşlarına şimdi saldırmayacağız” tarzında bildirimler pek de fazla bir anlam ifade etmiyor. Ancak yine de hastanelerin bu dönemde işlev dışı bırakılmayacak olması sevindiriyor. Çünkü devlet kurumları maalesef bu hacker gruplarını engelleyemiyor..

İlginizi Çekebilir

Windows 10 tasarımı güncelleniyor; işte yenilikler!