reklamı kapat

POPÜLER

ransomware DSLR fotoğraf makinesi

Saldırılara açık olduğu ortaya çıkan şaşırtıcı elektronik ürün [Video]

Birçok elektronik ürün biliyorsunuz hack’lenmeye ya da benzeri saldırılara açık durumda. Ortaya çıktığı kadarıyla bunlar arasında DSLR fotoğraf makinesi modelleri de yer alıyor.

Ransomware ya da Türkçe’ye geçen karşılığıyla fidye virüsü, geçtiğimiz yıl hatırlarsınız WannaCry ile sık sık gündeme gelmişti. Bu virüs sisteminize bulaştığı zaman tüm verilerinizi şifreliyor ve şifre anahtarı için sizden fidye yani para (Genelde kripto para) talep ediyor. Bu virüsler şimdiye kadar genelde bilgisayarları hedef alıyordu. Ancak Check Point Software Technologies araştırmacıları, DSLR fotoğraf makinesi gibi pek akla gelmeyecek elektronik ürünlerin de Ransomware odağında risk altında olduğunu gösteriyor. Fotoğraf makinelerinde uzun süredir yer alan WiFi bağlantısı ya da USB üstünden çalışan sistem, “Fotoğraf Aktarma Protokolü” kullanarak makinenin hafıza kartını uzaktan kilitleyebiliyor. Yani tüm fotoğrafları şifreleyen sistem, birçok kişi için korkutucu görünüyor. Yukarıdaki videoda WiFi üstünde Canon 80D içerisindeki fotoğrafları kilitleyen araştırmacılar, sürecin ne kadar kolay olduğunu da gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DSLR fotoğraf makinesi modelleri ile güvende değil!

Bu tarz saldırılar, makineler içerisinde kişisel fotoğraflar yer aldığı için hacker’ların oldukça dikkatini çektiği söyleniyor. Çünkü kişiler kişisel fotoğrafları konusunda çok daha hassas oluyor ve geri almak için daha fazla ödeme yapmaya hazır oluyor.