reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS-1D X Mark III

Canon, üst seviye DSLR fotoğraf makinelerine noktayı koyuyor

Fotoğraf makinesi denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden Canon, üst seviye DSLR fotoğraf makineleri özelinde yolun sonuna geldi.

Fotoğraf makinesi sektörü son 5-6 yıl içerisinde önemli bir değişim geçirdi. Artık pazarda DSLR fotoğraf makinelerinin değil aynasız sistem fotoğraf makinelerinin sözü geçiyor. Bu dönüşme biraz geç de olsa iyi ayak uyduran isimlerden Canon, en üst seviyede DSLR geliştirmeye noktayı koyuyor.

Yapılan resmi bir açıklamanın işaret ettiği kadarıyla firmadan “yüksek ihtimalle” bir daha EOS-1D X Mark III gibi en üst seviyeye hitap eden bir DSLR fotoğraf makinesi görmeyeceğiz. Çünkü birkaç yıl içinde firma, amiral gemisi olarak geçen DSLR fotoğraf makinelerini geliştirmeyi / üretmeyi bırakacak ve aynasız fotoğraf makinelerine odaklanacak.

Bu açıklama aslında büyük bir sürpriz olmuyor ve fotoğraf makinesi pazarının geleceğinde net olarak aynasız fotoğraf makineleri yer alıyor. Ancak burada şöyle bir durum da bulunuyor. O da fotoğraf makinelerinin genel olarak inanılmaz geri planda kalmış olmaları.

Yani fotoğraf makinesi sektörünü aynasız fotoğraf makineleri de istenilen oranda kurtaramadı, gelecekte de bunu değiştiremeyecekler. Artık kişiler fotoğraf ihtiyaçlarını inanılmaz güçlü hale gelen akıllı telefon kameraları ile hallediyorlar. Fotoğraf makinesi satışları bu yüzden sürekli şekilde düşüyor.

Firmanın mevcut en güçlü DSLR fotoğraf makinesi olan Canon EOS-1D X Mark III, kısaca hatırlamak adına 20,1 megapiksel FF (Tam Kare) CMOS sensör üstüne kuruluyor. Digic X işlemci ile desteklenen bu sensör ile model saniyede 16 seri çekim gerçekleştirebiliyor. Bu rakam canlı ön izleme ile saniyede 20 kareye çıkabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması