reklamı kapat

POPÜLER

Hackerlar Disney’i Karayip Korsanları’nın yeni filmini sızdırmakla tehdit ediyor

16 Mayıs 2017

Dijital dönüşümle beraber insan kaçırıp fidye istemek yerini veri kaçırıp rehin tutmaya bıraktı. WannaCry tehlikesinden henüz kurtulamamışken şirketlerin korkması gereken pek çok siber saldırı bulunuyor. Saldırıların son hedefi ise Disney oldu.

Disney, Karayip Korsanları serisinin yeni filmi Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales) için geri sayımı başlatmışken filmin bir kopyasını ellerinde tuttuğunu belirten hackerlar firmadan fidye istedi. Film yayınlanmadan internette filmi yaymakla tehdit eden hackerların çok büyük miktarda para talebinde bulunduğu iddia ediliyor. Bitcoin şeklinde ödeme isteyen hackerların isteğinin karşılanmaması durumunda filmin parça parça yayılacağı söyleniyor.

Disney konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmayı reddetse de Deadline’ın kaynaklarına göre firma ödeme yapmaya sıcak bakmıyor. Disney’in filmin nasıl çalındığını çözmek için FBI ile çalışmaya başladığı detaylar arasında. Daha önce benzer bir olay sonucu Netflix’in Orange is the New Black dizisinin yeni sezonu hackerlar tarafından ele geçirilmiş ve aynı şekilde para talebinde bulunulmuştu. Netflix ödeme yapayı reddetmişti ve yeni sezon sızdırılmıştı.

Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı Türkiye’de 26 Mayıs‘ta vizyona girecek. Karayip Korsanları serisinin dünya genelinde 3,7 milyar dolardan fazla geliri bulunuyor. Disney yeni filmin açılışta 90 milyon dolar gelir elde etmesini bekliyor. Söz konusu veri kaçakçılığı sonucu filmin sızdırılıp sızdırılmayacağını ise zaman gösterecek.

YORUMLAR