reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Apple Watch’la şeker ölçümü yapmak saate bakmak kadar kolay olabilir

Geçen haftalarda Fitbit’ten liderliği alarak giyilebilir cihaz piyasasında liderlik koltuğuna oturan Apple Watch, gelecek yeni modelleriyle farkı iyice açmaya niyetli gibi görünüyor. Sağlık konusuna büyük önem veren Apple, yeni akıllı saatiyle birlikte şeker hastalarının hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracağa benziyor.

Daha önce kan örneği olmaksızın şeker ölçümü yapabilen cihazlar geliştirilmeye çalışıldı fakat başarısız oldu. Bu cihazlar ölçüm sonuçlarını doğru şekilde gösteremiyordu ve dolayısıyla hastanın hayatını tehlikeye atıyordu. Fakat Apple, kan örneği alınmasına gerek kalmadan şeker ölçümü yapma konusunda iddialı görünüyor.

Yalnızca Amerika’da 30 milyon şeker hastası bulunuyor. Dünya çapında ise üç haneli rakamlara ulaşıyor. Her geçen yıl şeker hastalığı daha da yaygın bir hale geliyor ve bu da kandaki şeker seviyesini kontrol altında tutma gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Şeker ölçümünün halen yeterince hızlı yapılamıyor oluşu ve her defasında kan örneği almanın gerekmesi büyük sorunlar yaratabiliyor. Bu şekilde sürekli olarak şeker ölçümü yapılamayacağı için anlık düşüş ve çıkışlar da takip edilemiyor. Apple Watch Series 3’ün bu yılın ilerleyen aylarında satışa sunulacağı düşünülüyor. Eğer gerçekten de şeker ölçümünü saate bakmak kadar kolay bir hale getirirse bu yeni Apple Watch’un satış rakamlarını alt üst edeceği öngörülüyor.

YORUMLAR