reklamı kapat

POPÜLER

Şeker ölçümü yapabilen geçici dövme

Kaliforniya Üniversitesi‘nin kandaki şeker düzeyini daha kolay bir şekilde ölçmek amacıyla geliştirdiği geçici dövmeler, hastaların zahmetsizce şekerlerini öğrenmelerini mümkün hale getiriyor.

Bilindiği üzere şeker hastalıklarında kandaki şeker seviyesini düzenli olarak takip etmek büyük önem taşıyor. Ancak şekerin ölçülebilmesi için hastanın kan örneği vermesi gerekiyor. Bu da haliyle zamanla rahatsız edici bir durum haline gelebiliyor. Amay Bondodkar isimli öğrencinin geliştirdiği bu geçici dövme cilde uygulandıktan sonra küçük bir elektrik devresi de aynı bölgeye yerleştiriliyor. Ardından cilt hücreleri arasında bulunan sıvının içerisindeki sodyum iyon elektrotlara doğru hareket ediyor. İyonların arasında glikoz(şeker) da yer alıyor ve elektrotlara ulaştığında kandaki şeker düzeyi öğrenilebiliyor. diabetes-tattoo-0
Testler sırasında şeker hastalığı bulunmayan hastalara karbonhidrat yönünden zengin yemekler yedirildiğinde, dövme aracılığıyla kan şekerinin yükseldiğinin tespit edilebildiği belirtiliyor. Ancak şu an için dövmenin sayısal olarak sonucu gösteremediğinin de altı çiziliyor. Sonuçların görülebilmesi için ayrı bir cihazın geliştirildiği dile getiriliyor.

Uzmanlar geçici dövmenin daha uzun süre kullanılabilmesin için çalışmalarını sürdürüyor. Şu an için dövme yalnızca bir gün kullanılabiliyor. Neyse ki dövmenin maliyeti düşük olduğundan dolayı bu durum şimdilik pek de büyük bir sorun teşkil etmiyor.