reklamı kapat

POPÜLER

Samsung kan şekeri LOG Tasarım

FDA: “Gerçekten kan şekeri ölçen bir akıllı saat ya da akıllı yüzük henüz yok”

 - Güncelleme: 22 Şubat 2024 08:57

FDA (Food and Drug Administration / Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) bugün bir kan şekeri uyarısı yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi FDA, resmi bir duyuru yaparak tüketicileri, hastaları ve sağlık uzmanlarını uyardı. Kurum, henüz kan şekeri ölçme özelliğine sahip herhangi bir akıllı saat veya akıllı yüzüğü resmi olarak onaylamadığını bildirdi. Bunu iddia eden ürünlere ABD özelinde inanılmaması gerektiğini belirten kurum, bu konuda çok dikkatli olunmasını istiyor. Akıllı giyilebilir cihazlar üzerinde kan şekeri ölçümü henüz tam olarak hayatımıza girmedi ancak altyapı çok uzakta yer almıyor. Örneğin Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, sürekli kan şekeri ölçümü için büyük çalışmalar yapıyor. Şirket yapılan bir röportaj kapsamında konuşan yöneticisine göre en büyük rakibi Apple gibi sürekli kan şekeri ölçümü için çok ciddi yatırımlar gerçekleştiriyor. Aynı zamanda tansiyon ölçümü konusunda da çalışmaları bulunan Samsung’un sağlık tarafına odaklanan önemli isimlerinden Hon Pak, verdiği bir röportaj sırasında, “Eğer sürekli olarak kan basıncı (Tansiyon) ve kan şekeri (Glikoz) ölçümü yapabilirsek, bambaşka bir oyuna girmiş oluruz. Bence herkesin ulaşmaya çalıştığı nokta da bu. Bunun için önemli yatırımlar yapıyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Henüz hiçbir büyük teknoloji markası kan akıtmadan yani sensör temelli şeker ölçümü sunamadı. Bu özelliği hayal edildiği gibi sundukları zaman milyonlarca insanın hayatını değiştirecek teknoloji firmaları, bu konuda yüzde 99 ihtimalle 2024 yılını da es geçecek, kan şekeri konusundaki gerçek ticari çıkış bazı tahminlere göre 2026 yılından önce olmayacak. Apple ya da Samsung gibi firmalar burada acele etmiyor çünkü kan şekeri verilerini hayati bir tarafı (Dozajlı iğne yapılıyor) bulunuyor. Firmalar kan şekerini akıllı saatlere koyacakları sensörler üzerinden yüzde 100’e yakın bir doğruluk seviyesiyle algılamak istiyor.

FDA ve kan şekeri uyarısı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER