reklamı kapat

POPÜLER

Reddit LOG Tasarım

Reddit’in içeriklerini yapay zeka eğitimi için sattığı firma Google olabilir

 - Güncelleme: 22 Şubat 2024 08:47

Reddit, geçtiğimiz günlerde içeriklerini yapay zeka eğitimi için satmıştı. Bu konuyu bugün Google detayı gündeme taşıdı.

Reddit, kısa süre önce büyük bir firmayla yıllık 60 milyon dolarlık anlaşma imzalamıştı. Anlaşma yapılan firmanın adı halen resmi olarak açıklanmadı ancak Reuters, bugün bu gizli firmanın son dönemde devasa yapay zeka yatırımları yapan internet devi Google olduğunu iddia etmeye başladı. Eğer bu gerçekten doğruysa Google, Reddit’in büyük oranda kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerini “Gemini” LLM (Büyük Dil Modeli) eğitiminde kullanmaya başlayacak. İçerisinde hemen her konuda bir bilgi bulabileceğiniz devasa sosyal platform Reddit, geçtiğimiz yıl servisin “API” erişiminden kullanıma bağlı olarak ücret almaya başlayacağını duyurmasıyla inanılmaz ses getirmişti. Platformdaki her türlü veriye erişim sağlayan bu API, Apollo gibi üçüncü parti Reddit uygulamaları tarafından da kullanılıyordu. Bu durum nedeniyle Apollo’nun Reddit’e yıllık tam 20 milyon dolar ödemesi gerekiyordu ve uygulamayı geliştiren Christian Selig’in böyle bir ödeme yapacak gücü ya da imkanı yoktu. Çünkü uygulaması kendisine böyle bir gelir getirmiyordu. Bu yüzden de en sevilen Reddit uygulaması olan Apollo ve fazlası temelli olarak kapatıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durum uygulama çok sevildiği için hiç ama hiç iyi karşılanmadı, bunun üstüne platformda görülmemiş bir protesto başladı. 7.000’den fazla “subreddits” bu durumu protesto etmek adına gizli hale getirildi, bu yüzden sorun yaşayan platform uzun süre kullanılmaz kaldı. Peki Reddit bu tüm tepkilere rağmen halen geri adım atmadığı API kararını neden almıştı? Bunun arkasında LLM olarak geçen büyük dil modelleri yer alıyordu. ChatGPT ya da Google Gemini gibi yapay zeka merkezli sohbet botlarının temelinde özel LLM’ler yer alıyor.

Örneğin şu an ChatGPT sohbet botu GPT-4 dil modeli üzerine kuruluyor, bu ve bunun benzeri dil modellerini eğitmek için bahsi geçen API üzerinden Reddit verilerinin de kullanıldığı aktarılıyor. Bu konuda bir açıklama yapan Reddit’in kurucu ortağı ve CEO’su Steve Huffman, New York Times’tan Mike Isaac’e verdiği röportaj kapsamında LLM’ler üzerinden, “Reddit verileri gerçekten çok değerli” demiş ve eklemişti:

Bu verileri dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına bedavaya vermemize gerek yok.” dedi. Şu an trilyonlarca dolar eden yapay zeka sektörüne bedava bir veri merkezi olmak istemeyen ve bu konuda kendi çapında haklı olan firma, bunu Apollo gibi ufak uygulamaları öldürmeden yapmanın bir yolunu ise maalesef bulamadı.

Reddit ve Google gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER