reklamı kapat

POPÜLER

drone

Orduya kendi drone modellerini basma imkanı kazandıracak sistem [Video]

Drone modelleri askeri alanda çok uzun süredir kullanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından geliştirilen bir sistem ise süreci farklı bir noktaya taşıyor.

Bildiğiniz gibi drone’lar belirli amaçlar için üretiliyor ve bu amaçların dışına çok çıkamıyor. Farklı amaçlar için hava aracı ihtiyacı duyulduğu zaman merkeze dönülmesi gerekirken, bu çoğu zaman mümkün olmuyor. İşte Amerika Birleşik Devletleri ordusu bunu değiştirmek istiyor. Bu noktada tablet temelli bir katalog hazırlayan ordu, buradan ihtiyaca özel hava aracı tasarlanmasına imkan tanıyor. Burada tasarlanan araçlar ise direkt olarak standart üç boyutlu yazıcı ile basılabiliyor. Bu sayede haftalar süren üretim / geliştirme sürecini saatlere indirmeyi hedefleyen kurum, süreçte ciddi bir aşama da katetmiş görünüyor.

Direkt olarak arazide üç boyutlu drone baskısı

Üç boyutlu yazıcıların her geçen gün ufalması, tasarlanan bu drone modelinin arazide basılabilmesine imkan tanıyor. Kamp alanlarında ihtiyaca bağlı üretilecek hava araçlarının büyük farklar yaratması beklenirken, süreçteki araçların gözden çıkartılabilir olacağı görülüyor. Çok büyük zaman kazancı ve taktiksel üstünlük anlamına gelen sistem, üç boyutlu yazıcıların ne kadar faydalı olduğu da bir kez daha gösteriyor. Süreci anlatan 14 dakikalık belgesel ise altyapıda gelinen aşamayı gözler önüne seriyor.

Video