reklamı kapat

POPÜLER

FLIR Black Hornet 3 drone
FLIR Black Hornet 3 drone

Savaş alanını değiştirecek mikro drone için önemli gelişme [Video]

Savaş alanlarında üstünlük kurmak için geliştirilen cepte taşınabilecek kadar ufak FLIR üretimi drone aktif olarak sahaya çıkmaya hazırlanıyor.

FLIR Systems tarafından geliştirilen Black Hornet 3, açıklandığı kadarıyla Amerika Birleşik Devletleri Ordusu tarafından Afganistan’da aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Savaş alanının en yeni oyuncağı olan ve özel tesislerde uzun süredir test edilen ufak boyutlu drone modeli Black Hornet 3, saha üstünlüğü açısından çok ama çok büyük önem arz ediyor. Cepte taşınabilecek kadar ufak olan ve buna karşın gücüyle rüzgarlı havalarda dahi uçabilen araç, bünyesinde yer alan kamera ile anlık görüntü aktarımı yapabiliyor. Sadece 33 gram ağırlığında olan araç, FLIR’ın uzmanlık alanı olduğu için gelişmiş bir termal görüntü yakalama yeteneğine de sahip. İstenirse kendi başına, istenirse özel kontrolcü üzerinde uçurulabilen drone’un, 2 km menzili bulunuyor ve 30 dakikadan daha az bir süre boyunca havada kalıyor. Bu süre kısa olmasına rağmen gizli saha taramaları için yeterli deniyor. İlerleyen dönemde özellikle özel kuvvetlerin olmazsa olmaz yardımcısı olacak denilen Black Hornet 3 ile başka ülkeler de ilgileniyor. FLIR’in Amerika yanında İngiltere ve Fransa’yla da büyük kontratlar imzaladığı açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Black Hornet 3, askeri drone modelleri arasındaki en küçük seçenek

Savaş alanlarında teknolojinin kullanımı gittikçe artıyor. Askerlerin hayatını ciddi şekilde kolaylaştıran bu sistemler, her seferinde “keşke bunlara hiç gerek kalmasa” cümlesini kurduruyor.