reklamı kapat

POPÜLER

Ripsaw M5 RCV insansız tank

Boyundan büyük performansıyla dikkat çeken insansız tank: Ripsaw M5 RCV [Video]

İnsansız savaş makineleri gelişmeye devam ediyor. Bu alanda karşımıza çıkan en son model ise bir insansız tank ve tanıdık isim Howe and Howe şirketinden geliyor.

2015 yılında Ripsaw EV-2 tank modelini tanıtan Howe and Howe şirketi, geçtiğimiz yıl ise Ripsaw EV3-F1 modelini görücüye çıkartmıştı. Hellcat Hemi motoruyla tam 1.500 beygir güç üreten bir kişisel tank olan EV3-F1, ilk gösterildiğinde oldukça ses getirmişti. İşte bu canavarı oluşturan Howe and Howe, geçtiğimiz dönemde savunma şirketi Textron Systems tarafından satın alındı. Bunun sonunda da eğlenceye dayalı ürünlerin sonu geldi. Firmanın yeni ürünü Ripsaw M5 RCV, yetenekleriyle öne çıkan bir insansız askeri tank modeli. Açık bir yapıda tasarlanan yani farklı ihtiyaçlara göre özelleştirilebilen model, modern bir tasarıma sahip ve palet sistemiyle her koşulda yol alabiliyor. Boyutuyla taşımanın ve ormanlık alanlarda kullanmanın normale tanklara oranla daha kolay olduğu savaş makinesi, insansız olarak görev yapıyor. Bünyesinde 360 derece görüş açısı sunan FLIR Systems ortaklığında geliştirilmiş bir termal kamera bulunan insansız tank, merkezinde orta seviye bir top taşıyor ve uzaktan rahatlıkla yönetilebiliyor. FLIR’in SkyRaider isimli drone sistemini de bünyesinde taşıyan ve böylece havadan gözetleme imkanı getiren Ripsaw M5 RCV, aynı zamanda CROWS Javelin silah istasyonunu taşıyabiliyor ve mayınları temizleyebiliyor.

Ripsaw M5 RCV insansız tank
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ripsaw M5 RCV savaş alanlarını değiştirebilecek güçte bir insansız tank modeli

Hareket kabiliyetinin oldukça yüksek olduğu ufak boyutlu savaş makinesi, bünyesinde kızılötesi dışında başka gelişmiş kamera sistemleri de taşıyor. İlk olarak ABD ordusu tarafından kullanılacağı düşünülen aracın, tanıtım videosunu sayfanın en üstünde izleyebilirsiniz.

İlgili Video

Bahsettiğimiz sivil kullanıma yönelik model Ripsaw EV3-F