reklamı kapat

POPÜLER

Ruslar robot tank geliştirdi [Video]

En son SHERP isimli çılgın arazi aracıyla karşımıza çıkan Ruslar bu kez insansız tank geliştirdi. Ancak işleri bu kez biraz ciddiye almakta fayda var. Zira tankın geliştiricisi sıradan bir Rus vatandaş değil, doğrudan Rus ordusu. Ve her ne kadar robot olsa da bu aracın normal tanklardan aşağı kalır yanı yok.

Uran-9 adını taşıyan robot tank, 30 mm 2A72 otomatik top, 7.62 mm makineli tüfek ve Rusların meşhur 9M120 Ataka tanksavar güdümlü füzesine sahip. Termal görüntüleme, lazer işaretleyici ve hedef alma sistemleri de Uran-9’un bu silahları etkin kullanmasını sağlayan diğer özelliklerinden. Daha etkileyici olansa, tüm bu silahlar ve sistemler sonradan şekillendirilip değiştirilebiliyor. Uran-9 her ne kadar normal tanklardan daha hafif dayanıksız görünse de bu onun daha çevik ve hızlı hareket etmesini sağlıyor. Ayrıca aşağıdaki videoda alevlere karşı da dayanıklı olduğu gösteriliyor. Robot tankın en büyük handikapıysa, insansız yani uzaktan kontrol edilebilmesine rağmen, şimdilik o uzaklığın fazla aşılmaması lazım. Yani Uran-9’u uzaktan kontrol edecek insanlı bir araca daha ihtiyacı var.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Ruslar robot tank geliştirdi [Video]” için bir cevap

  1. Barış dedi ki:

    şaka olsa gerek, “alevlere karşı ne kadar dayanıklı olduğu” derken bende alevlerle etrafı çevrilecek, içinde duracak ama bir şey olmayacak gibi düşünmüştüm, bu engeli ben kendi binek aracımlada ezer geçerim.. 🙂