reklamı kapat

POPÜLER

Command & Conquer: Red Alert 3

 - Güncelleme: 02 Ocak 2009 17:52


İkinci Dünya Savaşı’nı kazanmak için geçmişe gidip Adolph Hitler’i öldüren Müttefik birlikler, başlarına geleceklerden habersiz, mutlu ve mesut bir şekilde geçmişe dönmüşlerdi. Ne var ki çok geçmeden Birleşik Devletlerin doğu kıyıları Sovyet birliklerinin saldırısına uğradı. Kızılordu elinde ne var, ne yoksa Birleşik Devletler’in üzerine göndermişti. Amerika savaşı tam kaybedecek derken bir mucize sonucu rüzgar tersine döndü ve donanma ordusu, Rus birliklerini Kremlin Sarayı’na kadar kovaladı. Sarayın derinliklerinde ölümü bekleyen kumandanlar son bir şey denemek istediler. Yapacakları şey büyük risk taşıyordu ancak kaderi değiştirip ölümden kaçmanın başka yolu da yoktu.

ORAK – ÇEKİÇ
Ölmeden önce son bir defa zaman yolculuğunu denemeye karar veren Rus komutanlar geçmişe gidip Albert Einstein’ı öldürecekler ve böylece Müttefik birlikler asla Nükleer güce kavuşamayacaklardı. Plan tıkır tıkır işledi; Ruslar geri döndüklerinde Sovyetleri eski gücünde buldular. Ne var ki sevinçleri ise sadece birkaç dakika sürecekti… Zira hiç icat edilmemiş olan atom bombası dolayısıyla kimseyi etkilememiş olacaktı. Kudretli bir toplum Hiroshima ve Nagazaki’yi hiç yaşamayacak ve tarih boyunca korkunç bir teknolojik ilerleme kaydedecekti. Ve böylece nükleer savaştan hiç etkilenmemiş Japon ordusu (Empire of the Rising Sun – Doğan Güneşin İmparatorluğu), görülmemiş silahlar ile Moskova’ya girdi. Ruslar bir çuval inciri berbat etmişlerdi. İlk oyunu 1996 yılında çıkan Red Alert serisi, ünlü Westwood stüdyolarından çıkan gerçek zamanlı bir strateji oyunuydu. Her ne kadar türü değişmemiş olsa da yapımcı değiştiren Red Alert serisi Electronic Arts Westwood’u satın alıp kapatmıştı. Efsane oyun üçüncü sürümüyle karşımızda. Katıksız bir gerçek zamanlı strateji oyunu olan Red Alert 3’te üç farklı ırk bulunuyor: Sovyet (Soviet), Müttefikler (Allies), İmparatorluk (Empire). Bu üç farklı ırkın da birbirinden temel olarak pek farkı yok ancak yine de oynanışta oldukça farklılık gösteriyorlar. Özellikle İmparatorluk birlikleri amfibik araçlarıyla savaş alanını domine edebiliyor. İmparatorluk aynı zamanda diğer ırklara göre daha fazla mikro-yönetim gerektirebiliyor zira birimler oldukça farklı özelliklere sahip oldukları için savaş alanında tek bir birimi, birden fazla alanda kullanmanız gerekebiliyor. İmparatorluk birimlerinin alternatif kullanım seçenekleri, diğer ırklara görece biraz daha fazla.

ÇELİK – ÇOMAK
Red Alert 3’te kaynak toplama işi de serinin diğer oyunlarına göre daha basite indirgenmiş. Birimleriniz artık sadece tek bir kaynak toplayabiliyor: Maden. Bu durum özellikle çoklu oyunculu seçeneklerde kaynak için savaşımı körükleyebiliyor. Şimdi gelelim oyunun ne büyük yeniliğine: Co-commander (Yardımcı komutan). Oyunun tümünü isterseniz bir arkadaşınızla co-op modda omuz omuza oynayabiliyorsunuz. Eğer yanınızda size destek çıkacak bir arkadaşınız yoksa, bilgisayarı yanınıza alarak da oynayabiliyorsunuz. Yardımcı komutana belli başlı görevler verebiliyorsunuz. Örneğin, bir bölgenin korunmasını ya da ele geçirilmesini istediğiniz zaman ona bu görevleri yükleyebiliyorsunuz. Özellikle bir haritayı kaybederken yeniden yapılanmak için gereken zamanı size yardımcı komutan kazandırıyor. Bildiğimiz kadarıyla bu yardımcı komutan meselesi bu türde bir oyunda ilk defa uygulanıyor. Co-op commander, kesinlikle yerinde kullanılmış olan bir tasarım unsuru olarak dikkat çekiyor. Elbette ki yanınıza bir arkadaşınızı alıp oynamak çok daha zevkli; ana senaryoyu online olarak oynamak isterseniz de bir arkadaşınızı direkt oyunun içine davet edebiliyorsunuz.

LAUREL –  HARDY
Red Alert 3’ün çoklu oyuncu seçenekleri ise herhangi bir Command & Conquer oyununu oynamış olanlara pek yabancı gelmeyecektir. Oyunda -şimdilik- 28 farklı harita bulunuyor. Ünite dengelerinin gerçekten açığa çıktığı yer tam olarak burası. Eğer arkadaşlarınızla birlikte oynadığınız oyun saatlerinin sinir harbi ile bitmesini istemiyorsanız ordularınızı kurana kadar birbirinize vakit vermenizi tavsiye ediyorum. Zira üslere ‘rush’ yapmak -özellikle İmparatorluk oyunun başlarında son derece savunmasız.- çoğu kez yıkımla sonuçlanıyor. İmparatorluk birimlerinin hava saldırılarına direnebilmesini sağlayan bir yama beklentisi içindeyiz.

EĞLEN-COŞ
Red Alert 3 özellikle sunum tarafıyla dikkat çekiyor. Ünlülerin oynadığı ara videolardan tutun, ünlü Hellmarch’a kadar her şey büyük bir titizlikle kotarılmış. Kitsch olmaya çalışan oyun elinize patlamış mısırınızı alıp seyrettiğiniz Cumartesi gecesi aksiyon filmlerine benziyor. Kısacası son derece eğlenceli ve hafif; alıp oynamanızı tavsiye ediyoruz.

YAPIMCI
EA LA

DAĞITICI
ELECTRONIC ARTS

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES ve MÜZİKLER
-5YILDIZ-

PLATFORM
PS3, Xbox 360, PC

EKSTRA
Command & Conquer: Red Alert 3
Red Alert 3’ün konsol sürümü

Elbette ki bir konsolda strateji oynamak kolay bir iş değil ancak gelişen teknoloji ile birlikte oyun konsollarının yüksek çözünürlüklü grafiklere izin vermesi, bu platformlarda strateji oyunlarının oynanmasını mümkün kılıyor. Bir Sixaxis ya da Dual Shock ile Red Alert 3 oynamak elbette ki kolay bir iş değil ancak PlayStation 3’ünüz için satın alacağınız bir klavye-fare seti sizi PC’nin konfigürasyon dertlerinden ve sorunlarından kurtarabilir.

GALERİ
[flickr album=72157612003415835 num=30 size=Square]