reklamı kapat

POPÜLER

Nokia N85

Aylar önce internette fotoğrafları dolaşmaya başlayan, en az N96 kadar kullanıcıları heyecanlandıran, cepte mobil eğlenceyi zirveye taşımak için hazırlanan N85, bu ay raflardaki yerini alıyor. Göz alıcı tasarımı, güçlendirilen multimedya ve oyun özellikleriyle N85’i, oynaya oynaya inceledik.

DAHA ŞIK, DAHA İNCE
Her zaman olduğu gibi şık ve kusursuz kutulamayla hazırlanan N85, tasarım olarak N95, N81 ve N95’nın takipçisi. Çift tarafa sürüklenebilen telefonlardaki başarısını N85’te daha yuvarlak hatlarda taşıyan Nokia’nın yeni ürünü kardeşlerine göre birkaç cm daha uzun ve daha ince. Ön ve arka yüzü parlak, yan çerçevesi ise mat malzemeyle üretilen N85’te 2.6 inç OLED ekrana yer verilmiş. Tuş karmaşasından kurtarılan telefonun ön bölümünde ilk etapta çağrı açma-kapama, navigasyon ve multimedya tuşları görünüyor. Telefon sürüklendiğinde ise, 2 adet kısa yol, menü ve silme tuşları meydana çıkıyor. Ürünün solunda hafıza kartı girişi, sağında 2 adet hoparlör, ses ayarı  / zoom, tuş kilidi ve deklanşör tuşları bulunuyor. Genelde alt bölümde görmeye alıştığımız şarj girişi N85’te telefonu açma-kapama tuşu ve 3.5 mm’lik jack girişinin yanında yer alıyor. USB girişi olarak da kullanılabilen bu bölüm haricinde ürün tam anlamıyla çok fazla tuş içermeyen kullanıcı dostu arayüze sahip. N85’in numerik tuş takımı büyüklüğü kızaklar nedeniyle her ne kadar küçük tutulsa da kullanımda sorun çıkarmıyor. Üst bölüm aşağı doğru sürüklendiğinde farklı bir yapıyla karşılaşacaksınız. Daha önce bu bölümde sadece film ve müziklerin kısa yol tuşları yer alırken, N serisinin yeni üyesinde bu bölümde ayrıca fotoğraflar için zoom ve oyunlar için de kısa yol tuşları yer alıyor ki, bizce de böyle olması gerekiyordu. Tuş ışıklarının içinde bulunulan yere göre aydınlatılması beğendiğimiz detaylar arasında.

OLED FANATİKLERİNE MÜJDE
Symbian OS 9.3 işletim sistemi ve S60 v3.2 kullanıcı arayüzüne sahip olan telefonda 2.6 inç 320×240 piksel QVGA 16 milyon renk destekli OLED ekran göz kamaştırıyor. Yetenekli ekran, renk ve parlaklık açısından sınıfının en iyilerinden biri. Özellikle ortam ışığı detektörü, parlaklık sensörüyle cepte oyun oynamak ya da internette dolaşmak daha keyifli hale getirilmiş. Multimedya ve oyun özellikleriyle donatılan N85’in ekranını bir oyun telefonu için her ne kadar küçük bulsak da, uzun zaman sonra böyle bir ürünle karşılaşmak bile sevindirici. N-Gage, müzik, fotoğraf, navigasyon ve Ovi destekli telefon, hızlı internet bağlantısıyla online paylaşımı ve konum etiketleme sistemiyle kullanıcıların keşif deneyimini zirveye çıkartıyor ki, bu işlemler sırasında güçlü işletim sistemi ve işlemcisiyle kullanıcılar bekletilmiyor. Hazır işletim sistemi demişken, telefon içerisinde tüm belgeler içerisinde arama yapılabilmesi de hoşumuza gitti.

MAALESEF OPTİK ZOOM YOK
Gelelim fotoğraf ve videoya… Her zaman olduğu gibi N85 üzerinde Carl Zeiss objektife yer verilmiş. 5 megapiksel çözünürlüğünde, 2.8/5.45 diyafram değerine sahip olan ürün optik zoom ve Xenon flaş olmamasına rağmen iyi iş çıkartıyor. Çift LED flaş ve otomatik netleme yeteneğiyle güçlendirilen N85, 10 cm’den itibaren net çekim yapabiliyor. Karanlık ortamlarda üzerindeki flaşıyla ortalama 5.5 metrelik alanda iyi sonuç veren ürün, üzerindeki hazır çekim modları sayesinde kullanıcısını çeşitli ayarlarla uğraştırmıyor. A-GPS ile çekilen fotoğrafların yerlerini etiketleyip HSDPA, 3G ve Wi-Fi gibi bağlantı desteğiyle Ovi ve Flickr gibi online sitelere gönderilmesinde büyük kolaylık ve hız sağlayan ürün, DVD kalitesinde (saniyede 30 kare) video çekimi yapabiliyor.

HER YERDE OYUN
N85’in en büyük özelliği N-Gage desteğine sahip olan 8 telefondan biri olması. Günün her saati cepten oyun oynama keyfi yaşatan N85’le birlikte sadece demo oyunlar geliyor. Eğer oynar da beğenirseniz, satın alma şansına sahipsiniz. Ürünün hem kendinin hem tuş takımının küçük tasarlanması kimi zaman sıkıntı yaratabiliyor. Tabii bu durum küçük ellerde sorun yaratmayacaktır. N96’da olduğu gibi, N85 üzerindeki dahili hoparlörler ve kulaklıklar da oyun keyfini aynı müzikte olduğu gibi, ikiye katlıyor. Son olarak bölümün Türkçe dil desteğinin bulunmadığını ve ana sayfanın yatay olarak kullanılamadığını da belirtmek istiyoruz.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Sürgülü tasarım, hafıza, N-Gage – Ovi desteği, kamera, ses

EKSİLER
Optik zoom yok, LED flaş, İngilizce N-Gage

SONUÇ
N85, N96 kadar bizi heyecanlandırmasa da, Nokia temiz bir iş çıkarmış. Şık tasarım, gelişmiş multimedya ve oyun desteğiyle N85 uzunca süre konuşulacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Symbian OS Series 60

Şebeke Frekans
GSM 850/900/1800/1900 Mhz, WCDMA2100/900 (HSDPA)

Ekran
2.6 inç 320×240 piksel
16 M renk OLED

Kamera
5.0 Megapiksel

Bağlantı
microUSB, Bluetooth, Wi-Fi, HSDPA

Hafıza
78 MB dahili, microSD ile 8 GB

Multimedya
AAC, eAAC, MP3, WMA, 3GP, MPEG4, FM Radyo

Bekleme süresi
GSM 363, WCDMA 363, WLAN 172 saat

Konuşma süresi
GSM 6.9, WCDMA 4.5 saat

Boyutlar
103x50x16.0mm

Ağırlık
128 gram

İLGİLİ HABERLER