reklamı kapat

POPÜLER

Samsung U800 Soul

 - Güncelleme: 20 Ocak 2009 20:20

Son yıllarda bilişim dünyasının birçok alanda durdurulamaz markası haline gelen Samsung, cep telefonu pazarında liderlik koltuğuna oturana kadar pazarı ürün yağmuruna tutacağa benziyor ki, ilk olarak Hollanda’daki TeleVisie fuarında görücüye çıkan U800 Soul bunun en güzel örneği.

GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Tüm okurlarımızın hatırlayacağı gibi yılın ortasında satışa sunduğu U900 Soul ile pazara farklı bir soluk getiren Samsung, bu ürünü üzerinde yer verdiği yüksek çözünürlüklü kamera, Bang&Olufsen ile müzik alanında yaptığı ortak çalışmaya yer vermesi ve Magical Touch’lı menü ekranıyla onbinlerin cebine ulaşmayı başardı. Daha aradan 6 ay geçmeden, U900 Soul’un kardeşi U800 Soul’la karşı karşıyayız. Dokunmatik ekran, 8 megapikselli cep telefonları yarışında, orta segment kullanıcılar için hazırlanan, tasarımıyla göz kamaştıran U800 Soul, günlerce cebimizi işgal edip, kendini sevdirmeyi başardı. Tasarım olarak U900’e sadık kalan Samsung, Magical Touch’ı kaldırıp, kamerayı da 3 megapiksele indirmesinin haricinde çok fazla değişikliğe gitmemiş. U800 Soul’de geniş renk seçeneklerine yer veren firma kullanıcıların kalplerini metalik siyah, Soul grisi, platinyum gümüşü ve Soul pembesiyle fethetmeye çalışacak. Kullanıcısına şık tasarımının yanı sıra 111x46x9.9 mm boyutlarıyla taşıma kolaylığı sağlayan U800 Soul, uzun kasası sayesinde ferah bir kullanım alanına kavuşturulmuş.

NE VAR NE YOK?
U800 Soul cep telefonundan üst düzey özellik aramayan orta düzeyde kullanıcıları hedeflediği için üzerinde 2 inç 240×320 piksel 16 milyon renk ekran barındırıyor. Parlaklık, keskinlik ve çözünürlük açısından ekranın kalitesi oldukça iyi. Diğer kardeşlerine göre daha minimalist tasarlanması da kasayı daha zarif hale getirmiş. U800 Soul’un ekran altında yer alan 2 adet kısa yol tuşu görüşme açma-kapama tuşuyla birleştirilmiş. Boyutları ve tasarımı U900’e göre farklı ve küçük olsa da kullanımda sorun çıkarmıyor. U800 Soul’un ince olmasından dolayı Magical Touch ekranlı menü sistemine yer verilmemiş. Fakat metal çerçeveli navigasyon tuşu bu tasarım için sırıtmamış. Numerik tuş takımı tasarımı ve büyüklüğü üç eksikle U900 ile hemen hemen aynı. Bu eksiklikler ‘c’ silme ve iki adet kısa yol tuşu. Parmak dostu tuş takımının tepki süresi iyi, kontrolü de yüzeye sıfır olmasına rağmen kullanıcı dostu. U800 Soul etrafında çevrelenen kauçuk ile iyi korunuyor. Ürünün sağında kulaklık ve şarj girişinin yanı sıra deklanşör tuşu, sol bölümünde ise ses açma kapama ve harici hafıza girişine yer verilmiş. Hazır hafıza demişken, U800 üzerinde 1 GB dahili hafızaya yer verilmesi sevindirici. U900’de bu rakam 50 MB ile sınırlandırılmıştı. MicroSD kart yuvası sayesinde 4 GB harici hafızaya da sahip olunabiliyor. 3 megapiksel otomatik netlemeli ve LED flaşlı kamera telefonun arka bölümünün en üstünde yer alıyor. Hemen yanındaysa hoparlör konumlandırılmış. Yeni nesil bir telefon olduğu için gözlerimiz her ne kadar 3.5 mm jack girişi arasa da, Samsung gerek duymamış.

KULLANIMI KOLAY
Geleneksel Samsung ikonlarıyla hazırlanan menüyü kullanmakta zorluk çekmeyeceksiniz. 3 farklı tema seçeneğinin yer aldığı U800 Soul’da müzik ve video izlemenin yanı sıra, beraberinde gelen 3 demo oyunla kısa da olsa eğlenebilmeniz mümkün. U900’de olduğu gibi Bang&Olufsen ICEpower ses teknolojisini kullanan ürün, MPG, MPEG4, AAC, AAC+, WMA, AMR, 3GP dosya formatlarını destekliyor. Stereo FM radyosu da bulunan ürün de daha iyi kulaklık kullanılabileceği kanısındayız. USB 2.0, Bluetooth 2.0 ve 3G destekli üründe Wi-Fi yok. İnternet gereksinimini daha hızlı gidermek ve gündemden geri kalmamak için yer verilen RSS okuyucu haricinde U800 Soul üzerindeki uygulamaların çoğu önceki modellerle aynı.

KÖTÜNÜN İYİSİ
Yüksek çözünürlüklü kameralı cep telefonlarıyla son dönemde adını sıkça duyuran Samsung, U800 Soul’de 3 megapiksel kamera kullanmış. U900’de kamera 5 megapikseldi ve inceleme süresince bizden iyi puan almayı başarmıştı. U800 Soul üzerindeki kamera kötü değil. Fakat mükemmel de değil. Otomatik netlemesi bulunmayan kamera, doğrudan odaklanmalı çekim yapıyor. Işığı iyi algılayan lens iç çekimlerde üzerindeki LED ışık sayesinde kullanıcısını yarı yolda bırakmıyor. Yakın çekimlerde LED ışık çok fazla parlak görüntüler sunarken, karanlık ortamlarda maksimum 2 metrede iyi sonuç veriyor. Video açısından rakiplerine göre U800 Soul epey geri kalıyor. 176×144 piksel boyutlarında çekim yapan ürün, beraberinde gelen video yazılımıyla çekilen görüntüleri düzenleyip, anında internet ortamına gönderilmesine olanak tanıyor.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Şık tasarım, pil süresi, ICEPower teknolojisi

EKSİLER
Bağlantı desteği, kamera, 3.5 mm jack girişi, müzik çalar

SONUÇ
Cepte orta seviyede özellik arayanların tüm beklentilerini karşılayacak şekilde hazırlanan U800, tasarım-özellik ve fiyatıyla cezbediyor. Fakat U800, bizce U900 Soul’un devamı olamaz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Şebeke-Frekans
GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, HSDPA

Ekran

2.0 inç, 240×320 piksel
16 milyon renk

Bağlantı
3G, USB, HSDPA, Bluetooth 2.0, A2DP

Hafıza
1 GB dahili, microSD maksimum 4 GB

Kamera
3.0 megapiksel (Otofokus yok)

Multimedya
MPG, MPEG4, AAC, AAC+, WMA, AMR, 3GP, FM Radyo

Bekleme/Konuşma süresi
Maksimum 6 saat / Maksimum 320 saat

Boyutlar
111 x 46 x 9.9mm

Ağırlık
92 gram

İLGİLİ HABERLER