reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo IdeaPad Y730

 - Güncelleme: 03 Ocak 2009 13:31

İDDİALI TASARIM
Yeni serinin 8 üyesinde de dizüstü bilgisayar kullanıcılarına en iyisini sunabilmek için ince eleyip sık dokuyan Lenovo, Y730’da ilk göze hitap ediyor. Yılın trendi, dokulu tasarımla üretilen Y730’un hem logosu hem de  arka köşeleri ışıklandırılarak farklı bir hava katılmış. Alt bölümü siyah tasarlanan ürünün, daha önce ThinkPad ve U110’da rastladığımız ekran açıldığında yerinde durmasını sağlayan çift mandal uygulamasına Y730’da da yer verilmesi hoşumuza gitti. Bu nedenle ürünün arka bölümünde hiçbir giriş ve çıkışa yer verilmemiş. 17 inç WXGA+ VibrantView monitör kullanılan ürün kullanıcısına maksimum 1920×1200 piksel çözünürlük sunuyor. Ekranın renk ve parlaklık oranını beğendik. Çerçevesiz ekranda hoşumuza gitmeyen parmak izlerinin kalması oldu. Minik U110’a göre Y730 çok daha farklı bir tasarıma sahip. Ekranın hemen üzerinde 1.3 megapiksel kamera, menteşelerin bittiği noktada da hoparlörlere yer verilmiş. Ürün üzerindeki Dolby Home Theater Speaker System’in film, video, müzik ve oyun tutkunlarını sevindireceğini düşünüyoruz. Gelelim alt bölüme…

SANKİ UZAY MEKİĞİ
Yenilik ve tasarım anlamında rakiplerinden bir adım önde ilerleyen Lenovo, Y730’u tabiri yerindeyse tam bir uzay mekiği edasında hazırlamış. Ürünün tuş büyüklükleri U110’a göre küçük ama normal standart boyutlarda. Klavyenin üst bölümünde son dönemin olmazsa olmazı dokunmatik tuş takımı bulunuyor. Sol bölümde ses kısa yolları, sağ bölümde ise, müzikle ilgili kısa yollar yer alıyor. Tabii bununla bitmiyor. Sağ üst köşede yer alan turuncu renkteki ‘yenileme’ tuşuna basıldığında gün yüzüne diğer multimedya dokunmatik tuş takımı da çıkıyor. Bu tuşun hemen yanındaysa yine turuncu renkte ses ayarı tuşuna yer verilmiş. Üst bölümde yer alan dokunmatik tuş takımının büyüklükleri ve tepki süreleri inceleme süresince sorun çıkarmadı. Aynı zamanda tüm multimedya işlemlerinin dokunmatik olarak gerçekleştirilmesi de oldukça keyifliydi. Klavyenin sağ bölümünde şimdiye kadar karşılaşmadığımız bir bölüme yer verilmiş: Game Zone. Özellikle multimedya ve oyun tutkunlarını ilgilendiren bu bölümde tarih ve saatin yanı sıra ses EQ, CPU ve fan durumu görüntülenebiliyor. Aynı zamanda minik ekran altına yerleştirilen 3 tuşa kullanıcılar diledikleri atamaları yapabiliyor. Bu bölümdeki en önemli tuş: Turbo. Oyun tutkunlarının maksimum performans istediklerinde baş vuracakları ‘Turbo’ tuşu ve altında ikincil 4 yönlü kontrol tuşu Y730’u daha çok sevmemizi sağladı. Bilgisayarın tuş kalitesi ve kabarık tasarım hoşumuza giden detaylardandı. Daha önce kameranın yanlarına konumlandırılan mikrofon, Y730’da boşluk tuşunun altında yer alıyor. Bizce sesin daha kaliteli iletilmesi için mükemmel bir seçim. Tabii tuşlarla aynı anda mikrofonu kullanmamak kaydıyla. Yoksa tıkırtı sesleri karşıdaki kişiyi büyük çapta rahatsız edebilir. Tasarımla ilgili olarak IdeaPad Y serisinde bulunan OneKey Rescue (Bir Tuşla Kurtarma) sistemi anti-virüs ve sistem kurtarma araçları sayesinde verilerin güvende tutulabildiğini de hatırlatmak istiyoruz.

BEKLENTİLERİN ÖTESİNDE
Uzun zamandır her yönüyle masaüstünü aratmayacak bir dizüstü arayanlardansanız, Intel Core 2 Duo P8600 işlemci, ATI Radeon HD 3650 ekran kartıyla donatılan, 320 GB 5200 RPM SATA sabit disk ve 4 GB RAM’le desteklenen Y730’da ikincil sabit disk bulunuyor. Tabii sadece ikincil demekle geçiştirilmeyecek bir durum. Kullanıcı birbirinden tamamen bağımsız iki adet sabit diske sahip olduğu gibi, bunlardan biri çalışma esnasında çıkarılabiliyor ve diğer sistemlerde de kullanılabiliyor. 4 adet USB, IEEE 1394, VGA girişi/çıkışı ve HDMI, 6-1 kart okuyucusu, ekspres kart yuvası, mikrofon, kulaklık girişi, mini PCIe yuvasıyla genişletme konusunda da bonkör davranan Lenovo, Y730’da Blu-ray disk okuyucu kullanmış. 6 hücreli Li-Ion pille kullanıcısına ortalama 4 saate kadar kullanma imkanı sunan ürün, beraberinde gelen deneme sürümü yazılımlarıyla da güvenliği üst düzeyde tutuyor.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Tasarım, performans, multimedya arayüzü, Game Zone, dahili hoparlör, ekran

EKSİLER
Pil süresi, başlangıç hızı, yüksek fan sesi, ağırlık

SONUÇ
Zarif tasarım, yüksek performans, kaliteli ekran, güçlü ses … Ev ve ofisinde harici bir bilgisayara ihtiyaç duymaksızın her işlemi dizüstünden yapmak isteyenlerdenseniz, Y730’a zaman kaybetmeden göz atmanızı öneririz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
Intel Core 2 Duo P8600

Ekran
17 inç, maksimum
1920×1200 piksel çözünürlük

Ekran Kartı
ATI Radeon HD 3650

RAM
4 GB

Sabit Disk
320 GB 5200 RPM SATA (İkincil disk desteği)

Optik Sürücü
Blu-ray

Pil
Li-Ion 6 hücreli 4 saate pil ömrü

Bağlantılar
4 USB 2.0, IEEE 1394, VGA giriş/çıkış & HDMI, 6-1 kart okuyucu (SD/SD Pro, MS/MS Pro, MMC, XD), Ekspres Kart yuvası, mikrofon, kulaklık girişi, mini PCIe yuvası

Boyutlar
395 x 285 x 31 mm

Ağırlık
3.6 kg