reklamı kapat

POPÜLER

Samsung R560

 - Güncelleme: 03 Ocak 2009 13:30

IŞIL IŞIL PARLIYOR
Yazıcı, tarayıcı ve televizyon tarafındaki beğenilen çizgisini en iyi şekilde R560’da yansıtan Samsung, üründe parlak kaplamaya yer vermiş. Bu trend ürünleri her ne kadar daha albenili yapsa da, kullanıcıları parmak izi avcısı yapıyor. R560’ın işlemci, bellek, ekran, ekran kartı ve depolamada farklı seçenekleri mevcut. İncelediğimiz ürün üzerinde 15.4 inç WXGA ekran, Intel Core2 Duo P8400 2.26 GHz işlemci, NVIDIA GeForce 9600M GT ekran kartı bulunuyordu. Performansla ilgili detayları yazının ilerleyen bölümlerinden takip edebilirsiniz. R560 piyasadaki rakipleriyle aynı şıklıkta fakat, oldukça sade bir arayüze sahip. Siyah kasanın ön bölümündeki kırmızı çizgiler, ürüne farklı bir hava katmış. Sağlamlık açısından ürün rakiplerinden geri kalmıyor. Kapak ve menteşeler yeterince sağlam. Tasarım ve kaplamada dikkat edilmesi gereken detay, parıl parıl parlayan metal logo. Klavye dizilimi, tuş büyüklükleri, diğer ürünlerden farklı değil. Kullanım panelinde rakip ürünlerde rastladığımız dokunmatik panele yer verilmemiş. Fakat yeteri kadar kullanıcıların işlerini hızlı yapmalarını sağlayan kısa yol tuşlar mevcut. Anti bakterik SilverNano pudradan geçirilen tuş takımının haricinde büyük tutulan touchpad’in kullanım rahatlığını ve tepki süresini beğendik. Bağlantı ve ekipmanları açısından R560 kullanıcısına geniş olanaklar sunuyor: 3 adet USB, VGA, HDMI, audio, ExpressCard, DVD, bluetooth, WLAN, 1.3 MP kamera.

PARLAKLIK EKRANA YANSIYOR
15.4 in WXGA ekran oldukça kaliteli olmasına rağmen, ancak yoğun ışığın olmadığı ortamlarda performansını tam anlamıyla sergileyebiliyor. Yoğun ışıkta ise, yansımalardan kurtulup iyi bir performans alabilmek için ekranla ileri geri oynamak gerekebiliyor. 1280×800 piksel çözünürlük sağlayan üründe renkler doygun ve canlıydı. Üst düzey bileşenlerle donatılan ürünü, performans açısından değerlendirmek gerekirse, Intel
Core2 Duo P8400 2.26 GHz işlemci ev ve ofis kullanıcılarının yüksek performans isteğini karşılarken, 512 MB DDR3 bellekli NVIDIA’nın GeForce 9600 GT ekran kartı iyi bir seçim olmuş. Nedenine gelince, oyundan 3D çizime R560’ın yarı yolda bırakmayacağını düşünüyoruz ki, buna 4 GB DDR3 RAM’i ve 320 GB SATA sabit diski de eklersek, ürün uzunca bir süre dizinizin üzerinden eksik olmayacak gibi. Her ne kadar sabit disk 5400 rpm olsa da, rakip ürünlerle karşılaştırdığımızda, bu sınıfta üretici tercihlerinin hep aynı yönde olduğunu söylemeliyiz. R560’ı istediğiniz kadar zorlayın. İster oyunlarda, ister grafik çizimlerinde, yüksek sesle karşılaşmayacaksınız. Fan bu gibi zorlamalarda her ne kadar hızlı çalışsa da, emisyonu oldukça başarılı bulduk. Genel olarak rahatsız etmeyecek kadar sessiz çalışan ürünün DVD sürücüsü için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Zira rahatsız etmese de, “ben buradayım” diyor.

SES DAHA GÜÇLÜ OLABİLİRDİ
Samsung R560’da inceleme süresince rakip ürünlerle de karşılaştırdığımızda zayıf bulduğumuz tek yönü hoparlörleri oldu. Klavyenin hemen üzerine yerleştirilen hoparlörler temiz ve akustik ses sağlasa da, güçlü değil. En yüksek ses seviyesinde ise, bozulmalar söz konusuydu. Özellikle donanım olarak beğendiğimiz ve oyun tutkunlarının dahi dizlerini hak eden R560’da harici hoparlör desteği gerekiyor. 6 hücreli pil kullanılan R560’da hoşumuza gitmeyen diğer bir detay ise, güç tasarruf moduyla maksimum 3 saat kullanılabiliyor olmasıydı ki, bu durum mobil kullanıcıların çok huşuna gitmeyebilir. Bunun üstesinden de yedek bir pil ya da 9 hücreli pille gelinebileceğini hatırlatmak istiyoruz.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Ekran, pil göstergesi, HDMI, sessiz çalışma, ekran kartı

EKSİLER
Parmak izi gösteren kasa, hoparlör, pil süresi, sesli optik sürücü

SONUÇ
Samsung dizüstü pazarına yeni girmesine rağmen, R560’la başarılı bir işe imza attığını söylemeliyiz. Ekran, hoparlör ve pil konusunda da bir sonraki üründe mutlaka iyileştirilmeler yapılmalı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model
Samsung R560

İşlemci
Intel Core2 Duo P8400 2.26 GHz

Ekran
15.4 inç WXGA (1280×800 piksel çözünürlük)

Grafik Kartı
NVIDIA GeForce 9600 GT

Sabit Disk
320 GB 5400 RPM SATA

RAM
4 GB

Optik Sürücü
DVD Multi Recorder

Arabirimler
3 adet USB, VGA, audio, HDMI, ExpressCard, Memory Stick ve SD kart okuyucu, kensington kilidi, WLAN, Bluetooth

Pil ömrü
Güç tasarrufunda maksimum 3 saat

Boyutlar
37 x 264 x 358

Ağırlık
2.7 kg