reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Explorer Mouse

 - Güncelleme: 03 Ocak 2009 13:34

Zaman içerisinde kablolar ve toplarından kurtulan bilgisayar fareleri yeni bir teknolojiyle giydirilip dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarına hükmetmek için gün saymaya başladı. BlueTrack adıyla Microsoft’un dillere destan donanım ekibi tarafından iki yıla yakın bir sürede geliştirilen mouse’u, alışıla gelmiş kullanımdan daha fazlasını sunmayı vaat ediyor. Bu ay iki farklı sürümünün (Blue Track Explorer, Blue Track Explorer Mini) raflarda kullanıcılarıyla buluşacak olan ürünlerden Blue Track Explorer’ı inceledik.

GÖRÜNÜM AYNI AMA…
Blue Track Explorer üzerinde rakiplerinde karşılaştığımız kadar ufak bir USB aparatı olmamakla birlikte, aparat şık bir tasarıma sahip. Donanım grubundaki diğer mouse’larla karşılaştırdığımızda daha yuvarlak ve uzay mekiğini anımsatan bir tasarımla üretilen Blue Track Explorer, metalik gri, gri ve siyah renklere sahip. Yıllardır kullanılan mouse’lardaki kırmızının aksine mavi ışık farklı bir heyecan uyandırmasının yanı sıra göz kamaştırıyor. Ürünün üst bölümünde 4 yönlü scrool tekerleğinin yanı sıra iki kısayol tuşu ve pil göstergesi bulunuyor. Kısa yol tuşlarına ürünle birlikte gelen yazılım sayesinde farklı görevler atanabiliyor. Mouse üzerinde hoşumuza giden ilk detay siyah kauçuk kaplama üzerindeki logonun bilgisayar açıldığında ya da ürün kullanılınca alttaki mavi ışıkla birlikte logonun da aydınlatması oldu. Blue Track Explorer’ın pil bölümü USB algılayıcının altına gizlenmiş. Alışılmışın dışında tasarlanan şarj cihazı da yer kaplamıyor.

EFSANE GERİ Mİ DÖNÜYOR?
İlk 1999 yılında bilgisayar kullanıcılarını optik mouse ile tanıştıran Microsoft, yüksek tanımlı lazer teknolojisi kullanarak ürettiği yeni mouse’u tasarım anlamında biraz büyük tutmuş. Yıllarca konuşulan IntelliMouse’un mirasçısı olarak Blue Track Explorer büyük eller için bulunabilecek en iyi mouse. 2.4 GHz kablosuz bağlantı sağlayan ürün, üzerindeki yeni izleme teknolojisi sayesinde granit mutfak tezgahından, salondaki halıya, cam ya da aynalı yüzey haricinde ortalama 7 bin farklı malzeme, plastik ya da alanda kullanılabiliyor. Görüntü
sensörünün algılaması oldukça iyi. Alt bölümde yer alan Blue Track teknolojisini kullanan ışık huzmesi, piyasadaki diğer lazer ürünlere oranla dört kat daha geniş olduğu için, daha geniş yakalama oranına sahip. Led teknolojisinin diğer diyotlara göre daha fazla enerji tükettiği söylense de, kırmızı ışığa ve lazere oranla Blue Track, algılamada çok daha iyi.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Ergonomik tasarım, tarama kabiliyeti, şarj edilebilen pil, 2.4 GHz wireless

EKSİLER
Sol el için kullanım ideal değil, şarj süresi, fiyat

SONUÇ
Üzerinde kullanılan malzemeden, ergonomik tasarım ve yeni özelliklere Blue Track Explorer kullanım alanları ve algılayıcısı sayesinde “Gelen gideni aratır” lafını unutturuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Bağlantı
USB 2.4 GHz Wireless

Kontrol
Maksimum 10 metre

Hareket Hızı
1.000 dpi

Performans
10.000 fps

İşletim Sistemi
Windows, Mac OS

Şarj Süresi
3 gün (maximum)

Boyut
80.7x116x45.6 mm

Ağırlık
153 gram

İLGİLİ HABERLER