reklamı kapat

POPÜLER

Asus Essentio

 - Güncelleme: 03 Ocak 2009 13:44

Yıllarca satışa sunduğu anakart, ekran kartı, optik sürücü ve monitörleriyle tanıdığımız Asus, ilk olarak Eee PC ile artık bir bilgisayar üreticisi olduğunu duyurmuş, hemen ardından da serinin yeni ürünlerine ek olarak EeeBox’la birlikte Nova ve Essentio ürününün duyurusunu yapmıştı. Daha önce de farklı markalar tarafından denenen mini PC uygulamasına farklı bir bakış açısıyla tekrardan ele alan Asus, Essentio ile masaüstü sahiplerinin masaüstü, masa altı, ev ve ofislerde yer kaplamalarından dolayı yakınmalarını sona erdireceğe benziyor.

SİYAH ÖNCE GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Tasarım, yenilikçilik ve özellikleriyle ‘Reddot 2008’ ödülüne layık görülen ürün, piyasadaki diğer mini PC’lerle karşılaştırıldığında, çok daha büyük kasaya sahip. Parıl parıl parlayan piyano siyahı kasasıyla ilk göze hitap eden ürün, 80x290x200 mm ebatlarında. Kasasına bakıp onu hafife alırsanız, yanılırsınız. Essentio minik gövdesine rağmen 3.4 kilo ağırlığıyla şaşırtmayı başarıyor. Kutulama açısından Asus’u tebrik etmek lazım. Firma kullanıcılara sadece bir kasa değil, aynı zamanda klavye ve mouse da sunuyor. Bu jesti bir taraftan sevindirirken, bu donanımların kablolu oluşuyla diğer taraftan üzüyor. Çift fana sahip cihaz, bir dizüstü bilgisayar kadar sessiz çalışmıyor fakat, masaüstü bilgisayarları kadar da kulak tırmalamıyor. Boyuna göre büyük işler başaran Essentio’nun kasası, yüksek kaliteli çift enjeksiyon tekniği ile yapılmış. Ön bölümünde DVD girişi ve açma-kapama düğmesi mavi LED ışıkla aydınlatılmış. Bu bir artı değil fakat, bulunduğu ortamda hoş bir görünüm sağlıyor.

SEVİNDİREN SÜRPRİZLER
Ürünün ön bölümünde açma-kapama tuşu haricinde DVD çıkış tuşu ve bir adet gizli bölüm mevcut. Bu bölümde hafıza kartı girişi, 2 adet USB ve audio çıkışları bulunuyor. Üzerinde toplam 6 adet USB bulunan Essentio, arka bölümünde şaşırtıcı çıkışlara sahip. Kensington kilidinin bulunduğu bu bölümde HDMI, VGA, 7.1 ses ve LAN giriş-çıkışları mevcut. Ürün aynı zamanda WLAN 802.11n ve Bluetooth 2.0 destekli olduğu için, kablolu klavye ve mouse’u görünce neden tepki gösterdiğimizi daha iyi anlayabilirsiniz. Görüntü tutkunları için HDMI, ses tutkunları için ise 7.1 kanal ses çıkışına yer verilen ürün, hem masaüstü bilgisayarları hem de rakiplerini kıskandırabilir. Intel Core 2 Duo E4500 2.20 GHz işlemci, 1023 MB bellek ve ekran kartıyla Essentio tam bir performans bilgisayarı olmasa da, beklentileri karşılayabilecek bir ürün.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Tasarım, HMDI çıkış, bluetooth ve WLAN desteği, HD görüntü ve 7.1 ses desteği

EKSİLER
İşlemci ve bellek daha yüksek olabilirdi, sesli çalışan optik sürücü

SONUÇ
Çok güçlü özelliklerle donatılmasa da, Essentio’nun bulunduğu mekanda yer sorununu ortadan kaldıracağı gibi, şık tasarımıyla ilgi odağı olacağı kesin.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
Intel Core2 Duo E4500 2.20 GHz

Grafik Kartı
MXM MN8600M GT 256M

Sabit Disk
2.5 inç 250G SATA

RAM
1 GB (4 GB’a kadar destekli)

Optik Sürücü
Süper multi DVD

Arabirimler
6 adet USB, VGA, audio, HDMI, SD kart okuyucu, Kensington kilidi, WLAN, bluetooth

Boyutlar
80x290x200 mm

Ağırlık
3.4 kg