reklamı kapat

POPÜLER

Nokia N96

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:11

Telefonun ön ve arka yüzü göz kamaştıran parlak siyah malzemeyle kaplanırken, yan bölümünde ise metal şeride yer verilmiş. N96 ilk bakışta ağır gibi görünse de üzerindeki kaplama plastik olduğu için, oldukça hafif. 103x55x18 mm ebatlarındaki telefon 125 gram ağırlığa sahip. N96’yı tasarım olarak incelediğimizde Nokia yeni oyuncağında keskinlik yerine, yuvarlatılmış tasarım kullanmış. Siyah ve gri kaplama ile oldukça ürün üzerinde oldukça şık dururken, bu kaplamanın plastik oluşu, büyüsüne gölge düşürüyor.

GÖZ ALICI TASARIM
Mobil eğlenceyi maksimuma çıkarmak için tasarlanan N96’nın ön bölümünde VGA kamera, altında iPhone’la yarışacak kalitede 2.8 inç büyüklüğünde ekrana yer verilmiş. Ekranın altındaysa önceki kardeşlerine nazaran tuş yığılımı söz konusu. Büyük ekran kullanıldığı için N96’da firma mecburen tuşların boyutlarını küçültmüş. İnanılması güç olsa da Nokia N96’da ekranın alt bölümüne 5 yönlü navigasyon tuşu dahil 16 tuş sığdırmış. Ürünün sol bölümünde sadece harici hafıza kart girişine yer verilirken, sağında 2 adet stereo hoparlör, ses açma-kapama ve deklanşör tuş takımı var. N96’nın üst bölümünde kulaklık girişi, telefon açma-kapama ve tuş kilidi, alt bölümde ise şarj ve usb girişi mevcut. Telefonun en güçlü özelliklerinden biri olan fakat çok korumasız olarak yerleştirilen kamera ürünün arka bölümünde yer alıyor. Kameranın hemen üstünde LED flaş, etrafında da rahat izlenimler için ayaklık bulunuyor. Yukarı doğru sürüklendiğinde 12 adet nümerik tuş takımı meydana çıkıyor. Yüzeye sıfır konumlandırılan tuş takımı biraz küçük. Dolayısıyla bu durum SMS tutkunlarını kullanım sırasında üzebilir. Ters yöne doğru sürgülediğimizde ise, oldukça büyük 4 adet ileri-geri, başlat-duraklat ve durdurma tuşları bulunuyor. Toplamda 34 adet tuş takımına yer verilen N96’da “Bunca tuş takımı ne işimize yarayacak” diye merak eden okurlarımıza verilebilecek en iyi yanıt, internetten GPS’e oyundan, film, müzik ve fotoğrafa tüm isteklerini karşılayabilecekleri.

KOLAY KULLANIM
Ürün üzerindeki tuş takımı her ne kadar küçük tasarlansa da kullanımda çok sorun teşkil etmiyor. Test süresince ekran performansından ve tuş aydınlatmasından memnun kaldık. Nokia cephesinde yılın amiral gemisi olan N96, gelişmiş mobil internet deneyimi ile ön plana çıkıyor. Daha önceki Symbian modellerindeki yavaşlık N96’da Symbian S60la birlikte 128 RAM desteğiyle giderilmiş. Dahili 16 GB, maksimum 24 GB’a kadar genişletilebilir hafızaya sahip olan telefonun OVI desteği de mevcut. Yıllar sonra N-Gage oyun tutkunları için üretilmiş ‘En Başarılı Telefon’ olarak gösterebileceğimiz N96’nın dikey ve yatay kullanımı da mevcut. Tabii bu noktada kısa bir süre sonra raflarda yerini alacak olan N85’i de unutmamak gerekiyor. Beraberinde 5 adet NGage oyunuyla birlikte gelen, internet tarayıcıda flaş video desteği ile de internette sörfü daha keyifli hale getiren N96’nın menü dizilimin de ise, bir değişiklik söz konusu değil. Kolayca kullanılabilecek dizilime sahip. iPhone karşısında dokunmatik ekran konusunda olmasa da kullanım ve içerik açısından en dişli rakip olan N96’yla DVD kalitesinde video kaydı yapılıp, desteklenen şebekelerde mobil TV yayını izleme olanağı da bulunuyor. Yeni Nokia Maps 2.0 uygulaması ile yüklü gelen Nokia N96’da sesli navigasyon servisi 3 aylık ücretsiz olarak veriliyor. Test süresince internette dolaşırken, GPS, müzik, video izlerken 16 milyon renk derinliğine sahip 240×320 piksel büyüklüğündeki 2.8 inç LCD TFT ekranı çok beğendiğimizin altını çizmek istiyoruz.

MAKSİMUM FOTOĞRAF KEYFİ
5 megapiksel Carl Zeiss Tessar objektif kullanılan N96’da, geniş ekran sayesinde fotoğraf çekimi oldukça keyifli. Otomatik netleme yapan ürün, objelere 10 cm’den itibaren netleme yapabiliyor. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda çekim yapabilmek için 2 adet LED flaşa yer verilmiş. Kamera ışığı iyi yakalasa da özellikle gece çekimlerinde Xenon kalitesini ve optik zoom’u aradık. JPEG ve EXIF formatında kayıt yapan üründe, beyaz dengesi, kontrast ve pozlama telafisi gibi ayarlara müdahale edilebiliyor. Beğendiğimiz bir özellik ise, çekilen görüntülere yer bilgilerinin eklenebilmesi. 30 fps’de VGA’ye kadar MPEG-4’te video çekimi de yapabilen ürün, dahili hafızasında 40 saate kadar video içeriği saklayabiliyor. RDS Visual Radio desteği ile stereo FM radyo yayınlarını dinleyebileceğiniz N96, MP3, AAC, eAAC+, WMA uzantılı müzik dosyalarını da oynatabiliyor.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Sürgülü tasarım, dahili hafıza, mobil TV, N-Gage desteği, kamera

EKSİLER

Pil süresi, plastik kapak, optik zoom yok, LED flaş

SONUÇ
N serisinin yeni üyesi her ne kadar üzerinde dokunmatik ekran bulundurmasa da, iPhone kadar şaşırtıcı özelliklerle donatılmasa da, şimdiye kadar incelediğimiz en donanımlı, eğlenceli ve başarılı multimedya telefon.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi

Symbian OS Series 60

Şebeke Frekans

GSM 850/900/1800/1900 Mhz, WCDMA2100/900 (HSDPA)

Ekran

2.8 inç 240×320 piksel 16 M renk LCD TFT

Bağlantı

microUSB, Bluetooth, Wi-Fi, HSDPA

Hafıza

16 GB dahili, microSD, (40 saat video), (12.000 şarkı)

Multimedya

AAC, eAAC, MP3, WMA, 3GP, MPEG4

Bekleme/Konuşma süresi

220 saat / 3.5 saat

Boyutlar
103x55x18 mm

Ağırlık
125 gram

[flickr album=72157608877926669 num=10 size=Square]

İLGİLİ HABERLER