reklamı kapat

POPÜLER

AirSpaceX Mobi-One

Sürücüsüz, uçabiliyor ve elektrikli; işte geleceğin taksisi

Şu sıralar birçok büyük otomobil üreticisi sürücüsüz taksiler geliştiriyor. Diğer firmalar ise bunu gökyüzüne taşımak istiyor. İşte bunlardan olan AirSpaceX, görücüye çıkarttığı Mobil-One isimli taksisiyle geleceğe ilk bakışı attırıyor.

Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı kapsamında ufaltılmış bir modeli görücüye çıkan AirSpaceX Mobil-One, temel olarak uçabilen bir sürücüsüz taksi modeli. Dikey olarak iniş kalkış yapabilen hava aracı, gücünü pervaneli elektrik motorlarından alıyor. Hem yolcu hem de kargo taşımak üzere tasarlanan helikopter ile uçağın karşımı geleceğin taksisi, saatte maksimum 400 km hıza çıkabiliyor. Normal seyir hızının saatte 241 km olduğu belirtilen araç, kabini içerisinde 2 ila 4 kişi taşıyabiliyor. Kargo taşıma kapasitesi ise 200 kg seviyesinde olan hava aracı, tamamen sürücüsüz / pilotsuz hareket edebiliyor. Toplam menzilinin 104 km olduğu söylenen taksi, yüksek hızlı internet bağlantısıyla sürekli bağlı kalabiliyor. Bu sayede uzaktan yönetilebilen Mobil-One, aynı zamanda gelişmiş kaza önleme sistemlerini de bünyesinde barındırıyor. Söylendiği kadarıyla sadece Amerika Birleşik Devletleri içerisinde trafikte bekleyen araçlar yüzünden 300 milyar dolar kayıp yaşanıyor. İşte bunu bitirmek için süreci gökyüzüne taşımak isteyen firma, 2026’ya kadar büyük şehirlere 2.500 kadar uçan taksi göndermeyi hedefliyor.

AirSpaceX Mobi-One
AirSpaceX Mobi-One
AirSpaceX Mobi-One
AirSpaceX Mobi-One

AirSpaceX Mobil-One geleceği gözler önüne seriyor

Arkasında Detroit Aircraft Corporation yer alan firma, elbette bu alanda yalnız değil. Örneğin Airbus Vahana isimli bir elektrikli uçan taksi üzerinde çalışıyor. Tasarımı bu modelle oldukça benzeyen Airbus’ın gelişmiş modeli, gelecek için en önemli modeller arasında yer alıyor.

YORUMLAR