reklamı kapat

POPÜLER

Uber
Uber
Uber

Uber’in uçan taksisi hakkında son detaylar

Uberr ve NASA arasında uçan taksileri gerçeğe dönüştürmek için ikinci bir ortaklık kurulduğunu sizlere aktarmıştık. Kendi uçan taksilerini 2020 yılında teste çıkarmayı hedefleyen firma, amacı için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile ikinci kez ortaklık kurmuş durumda.

Uber, uçan taksi projesiyle ilgili yeni detaylarını paylaştı. Los Angeles’ta gerçekleşen Uber Elevate Summit konferansında gün ışığına çıkan geleceğin taksisinin 2020 yılında uçuşa hazır hale gelmesi bekleniyor. Tasarımına bakıldığında drone’a benzer bir tasarım çizgisi sunan taksi hakkında Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi açıklamalarda bulundu. Dara Khosrowshahi’ye göre kullanıcılar yakın bir gelecekte uçan taksiler çağırabilecek. Henüz prototip aşamasında olduğu belirtilen taksinin sürücüsüz olacağı ve fiyatıyla cep yakmayacağı belirtiliyor. UberAIR olarak adlandırılması beklenen projenin 2020 yılında gösteri uçuşlarını başlatması bekleniyor. Şehir içi uçuş için beklenen yıl ise 2023. Eski modele kıyasla daha çok kişi kapasitesi sunan taksinin helikopterlerden 15 desibel daha az ses çıkartacağı belirtiliyor. Tam şarjla 160 kilometre menzil vadeden taksinin saatte maksimum 240 kilometre hıza ulaşacağı ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uber uçan taksisi için dev ortaklıklara imza atıyor

Uber’in uçan taksi projesi için iki uçak üreticisi olan Embraer ve Pipistrel Aircraft ile çalıştığını söyleyelim. Şu an için uçan taksi projesinin erken aşamada olduğunu ve şirketin önünde daha yol olduğunu belirtmekte yarar var. Uber’in Embraer, Pipistrel ve Embraer haricinde Boeing iştiraki Aurora Flight Sciences ve Bell firmalarıyla da uçan taksi projesi için uçak geliştirmek üzere ortaklık kuruyor.

Video