reklamı kapat

POPÜLER

Curtiss Motorcycles Zeus

Ödüllü tasarımıyla bilim kurgu filmlerini akıllara getiren elektrikli motosiklet : Curtiss Motorcycles Zeus

Henüz konsept bir proje olarak tanıtımı gerçekleştirilen Zeus, seri üretime geçirilme safhasında karakteristik detaylarını üzerinde taşıyacak.

Güç üniteleriyle birlikte tasarımsal olarak da daha fütüristik detaylar üzerine şekillenmeye başlayan elektrikli motosikletler, tıpkı otomobillerde olduğu gibi önümüzdeki süreçte bir bilim kurgu filminden çıkmışcasına bizlere selam gönderecek. Aslında bu bu çizgi üzerinde iki temel nokta olduğunu söylemek çok yanlış olmaz. Bazı üreticiler elektrikli motosikletleri retro tasarım diliyle geçmişle bir araya getirirken, bazıları da bahsetmekte olduğumuz geleceğe odaklanmış durumda. Bu ivmenin gelecek kısmında kendisine yer açan Curtiss Motorcycles, önümüzdeki süreçte hayata geçirilmek üzere Zeus adını verdiği konsept projeyi hayata geçiriyor. En yenilikçi tasarımlar arasından ödülünü de alan projenin teknik detayları da akıllarda yer edinecek türden.

Siparişler önümüzdeki yıl başlıyor

Oldukça keskin hatlar üzerinde kurulan gövdesinin altında görev yapan şasi bölümü, ağırlıklı olarak alüminyum materyalden üretilen Zeus, altyapı olarak da özel bir motosiklet. Ön bölümünde dört noktalı mono-şok süspansiyon mimarisiyle gelen modelde, arka bölümdeki tekil yayların yapısı da mono-şok üzerine kurulu. Motosikletin makine bölümünde ise LOG okuyucularının kolayca hatırlayabileceği, başarılı elektrikli motosiklet üreticisi Zero‘nun payı var. Zero imzalı sistem üzerinde yapılan geliştirmelerle birlikte iki kat güç ve tork değerinin elde edildiğini açıklayan Curtiss, Zeus’un 170 beygir güce ve 393 Nm torka sahip olduğunu söylüyor. Bu değerler eğer seri üretim versiyonda da korunursa, 2020 yılında satışa sunulması planlan bu canavarı, dünyanın en güçlü elektrikli motosikletlerinden birisi olarak karşımızda göreceğiz. Siparişleri 2019 itibarıyla alınmaya başlanacak olan Zeus’un adını bugünden itibaren çok daha fazla duyabiliriz.