reklamı kapat

POPÜLER

2,1 saniyede 0’dan 100’e; elektrikli Curtiss Zeus için seri üretim adımları

07 Kasım 2018

Milan’da düzenlenen fuarda sergilenecek olan güncellenmiş Curtiss Zeus, satın alma sürecinde iki farklı formla tercih edilebilecek.

Elektrikli motosiklet dünyasının bizlere kazandırdığı yeni isimlerden birisi olan Curtiss Motorcycle, bu kısa macerasında belleklerde yer edinmeyi başardı. Markanın bu alanda öne çıkmasını sağlayan yanı fütüristik tasarımının ötesinde dünyanın enleri arasına girmek istemesi oldu İlk modeli Zeus‘un ardından ağustos ayında Hera adını verdiği ikinci projesini duyuran Curtiss ekibi, kapılarını açan EICMA‘yı da boş geçmemeyi tercih etti. İtalya’da düzenlenen organizasyonda Zeus’un yeni versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz projelerde Cafe Racer‘ın yanına Bobber da ekleniyor. Orijinal tasarımdaki çizgilerin bir bölümünü de mühendislik gelişimi açısından revize ettiğini açıklayan Curtiss ekibi seri üretime geçiş aşamasında elini biraz daha güçlendirmiş durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mühendisliği yenilendi

Kendi bünyesi içerisinde batarya, elektrik motoru ve çeşitli kontrol ünitelerini de geliştiren Curtiss Motorcycle, Zeus’un gövdesinde kullandığı malzemelerde herhangi bir değişikliğe gitmeyi tercih etmemiş. Alüminyum alaşım şasinin kullanıldığı motosiklette, mono şok arka süspansiyon sistemini ön bölümde dört bölgeli mimari tamamlıyor. İtalya’da tanıtımı gerçekleştirilen iki modeli üretime daha hazır bir form olarak nitelendiren marka asfalta çıkış için 2020 yılını hedeflemiş durumda. Halihazırda masada görünen teknik rakamlara baktığımızda ise 450 kilometrelik menzil ve 2,1 saniyelik 0-100 değerlerinin ön plana çıkarıldığını görüyoruz. Konumlandırılan elektrik motorununsa 140 kW yani 190 beygirlik bir güçle performans vermesi bekleniyor.