reklamı kapat

POPÜLER

“10. kata bir taksi lütfen”; ilk elektrikli uçan taksi konsepti ile bizi nelerin beklediğine tanık olun

CES 2018 kapsamında ilk kez gösterimi gerçekleştirilen uçan taksi provası, Uber’in kısa dönemde kullanıma sunmak istediği aracın kokpitini karşımıza çıkartıyor.

Geçtiğimiz yılın flaş konu başlıklarından birisi olan “uçan otomobil” konusunu ilk duyduğumuzda doğrusunu söylemek gerekirse durum pek gerçekçi ve yakın vadeli gözükmüyordu. Adını ilk defa duyduğumuz girişim niteliğindeki şirketlerin yanı sıra Toyota gibi dünya devinin de ilgisini çeken bu projelere somut adım atanlardan birisi de Uber oldu. NASA ile ortaklığa varana kadar durumu ciddiye alan şirket CES 2018 kapsamında tanıtılan konsept projeyle birlikte bunun sadece bir heves olmadığını tüm dünyaya kanıtladı. Kendisi gibi Amerika merkezli bir şirket olan Bell Helicopter ortaklığında geliştirilen uçan taksi konsepti önümüzdeki süreçte karşımıza çıkacak araçla ilgili bizlere fikir verirken, bazı özelliklerin de kafamıza şekillenmesine yardımcı olacak.

Taksilerin kullanımı için kısa bir süre kaldı

Şu aşamada ağırlıklı olarak kokpit odaklı şekilde üzerinde durulan uçan taksi konseptinde dikkatimizi ilk çeken şey herhangi bir sürücü bölmesinin olmayışıydı. Hal böyle olunca projenin tamamen sürücüsüz odaklı geliştirildiğini de anlamayabilmek çok da zor değil. Sizi merakta bırakmadan kullanıma sunulması için planlanan takvimi de hemen paylaşalım. Eğer Uber ve Bell Helicopter ekibinin planları istedikleri giderse uçan taksiyi 2020‘de sokaklarda, yani havalarda görebiliriz. Dört yolcuya kadar taşıma kapasitesi olacak olan bu taksiler yatayda ve dikeyde kalkış yapabilme yeteneğine de sahip olacak. İçerisinde Wi-Fi, video görüşme ve kablosuz şarj desteği gibi hizmetleri de barındıracak olan araçları ilk olarak gaz turbinli motorlarla kullanılacak gibi gözüküyor. İleriki süreçte ise tamamen batarya ve elektrik motoru kombinasyonunun kullanımına geçilecek.