reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğe Dönüş’ün uçan otomobili gerçek oluyor: Karşınızda DeLorean DR-7

Otomobil şirketinin 2012 yılında kurulan hava araçları uzantısı, ilk modelinin prototipi ve özellikleriyle ilgili bilgileri paylaştı.

Geleceğe Dönüş serisiyle birlikte en az film kadar şöhret kazanan DeLorean sadece iki yıl üretimde kalmış bir otomobil olarak tarih sahnesindeki yerini koruyor. Efsane tasarımcılar arasında yer alan Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan araç aynı zamanda John DeLorean tarafından kurulan otomobil şirketinin isim yapmasını sağlayan önemli bir örnek. 1975 yılında kurulan şirketi 2012 yılında Aerospace eklentisiyle yeni bir boyuta taşıyan John Delorean’ın yeğeni Paul DeLorean, filmdeki uçan otomobil sahnelerini gerçeğe dönüştürmek için harekete geçti. Yedi yıllık bir sürecin ardından bu hayalin şekil bulmuş hali DR-7, DeLorean markasını gökyüzünde gerçek anlamda temsil eden ilk model olacak.


Hafif alaşım materyallerin yoğunlukta kullanıldığı iki kişilik kompakt elektrikli bir araç olan DR-7’nin ebatlarına baktığımızda altı metrelik uzunluğa ve 5,6 metrelik kanat açıklığına sahip olduğunu görüyoruz. Kanatları katlanabilir yapıda olan araç bu sayede 2,3 metre genişliğe kadar küçülerek garaj veya otopark gibi yerlere sığabilecek duruma geliyor. Yatayda ve dikeyde kalkış özelliğine sahip olan DR-7’nin saatte maksimum 386 kilometre hıza erişebildiğini açıklayan DeLorean, tek seferde gidilebilecek menziliyse 193 kilometre olarak veriyor. Elektronik destek olarak otopilot sistemini de barındıran aracın ne zaman uçuşa hazır olacağıyla ilgili şimdilik net bir bilgi vermekten kaçınan şirket, gerçek boyutlu prototip üzerinde çalışmalara devam ediyor. DR-7 satışa sunulduğunda kişisel veya ticari taksi amaçlı olarak kullanılabilecek.