reklamı kapat

POPÜLER

DeLorean DMC-12

DeLorean DMC-12 geri dönüyor; özel çalışmadan ilk detaylar geldi

Italdesign tarafından modern dünya dinamikleriyle hayata döndürülecek olan DeLorean DMC-12, 2021’nin imza projelerinden olacak.

Daha çok Geleceğe Dönüş filmiyle ün kazansa da, otomobil tarihinin zamanın ötesine geçen isimlerinden DeLorean DMC-12 tekrar hayata dönüyor. Markaya adını veren John DeLorean’ın 80’li yıllarda çok kısa bir süre üretimde kalan otomobilinden yaklaşık 9.000 örnek olduğu biliniyor. Bugün hala klasik otomobil meraklılarının radarında olan DMC’nin günümüz dünyasına uyarlanma süreci içinse Italdesign kolları sıvamış durumda. Geçtiğimiz süreçte Lancia Stratos ve DeTomaso Pantera örneklerinde de gördüğümüz gibi özel bir marka tarafından hayata döndürülecek olan DMC-12 ile ilgili ilk görsel de resmi kaynaklardan geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni DeLorean DMC-12 için ilk detaylar

Italdesign’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı görselde, yeni DMC-12’nin ikonik Martı Kanat (Gullwing) kapı yapısına sadık kalındığını görüyoruz. Bu detay, aracın klasik tasarım çizgilerine de benzer oranda korunabileceğinin de sinyallerini veriyor. Görselde aydınlatmalı marka logosu, ön ızgara ve genel çizgilerin de yine klasik versiyondan esintiler üzerine şekillendiğini görmek beklentileri artırıyor. Modelle ilgili bilinmez olan noktaların başında üretim adetleri geliyor. Aracın 40. yılını kutlamak amacıyla sadece bir adet mi yoksa belirli bir sınırlı üretim rakamıyla mı sınırlandırılacağı da merak konusu. İlk kez 1981 yılında karşımıza çıkarılan orijinal DMC-12’nin tasarımı da Italdesign’ın önemli ismi Giorgetto Giugiaro tarafından yapılmıştı. Giugiaro DMC-12 dışında “Folded Paper” olarak bilinen ve BMW M1, Lotus Esprit gibi ikonlara da imzasını atmıştı. Alfa Romeo, Ferrari, Aston Martin ve daha birçok markada da yine Giugiaro’nun imza modellerini görmek mümkün.

İlgili video

İlk kez asfalta indi; 1 milyon doları geçen fiyatıyla GT-R50 Goodwood Hız Festivali’nde!