reklamı kapat

POPÜLER

DeLorean: MARTY drift yanlama

Drift yapabilen DeLorean MARTY’nin arkasındaki isim artık bir Toyota şirketi

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Toyota, drift yapabilen DeLorean MARTY ile ses getiren Renovo Motors’u aldı.

Direkt olarak Toyota değil dev üreticinin yan şirketi Woven Planet Holdings tarafından satın alınan Renovo Motors, alanda otonom sürüş sistemleri geliştiren bir firma konumunda yer alıyor.

Otonom sürüş sistemleri ve sürücüsüz otomobil geleceğine büyük önem veren dev üretici, Renovo Motors ve ekibi ile elini bu konuda hiç olmadığı kadar güçlendirmiş durumda.

Uzun yıllardır görev yapan ve birçok sürücüsüz otomobil projesine katkı sağlayan Renovo Motors için Woven Planet Holdings yani Toyota üzerinden ne kadar ödendiği ise henüz bilinmiyor. Ancak rakamın çok yüksek olması beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota çatısı altına giren Renovo Motors’un desteklediği drift yapabilen otonom DeLorean MARTY için bilinmesi gerekenler ise şöyle

2015 yılında Stanford Üniversitesi MARTY adını verdikleri bir otonom yani sürücüsüz DeLorean modeli ile karşımıza çıkmıştı. Geleceğe Dönüş filminde ünlü olan efsane otomobil DeLorean, ekipler tarafından tamamen elektrikli hale dönüştürülmüş ve birçok elektronik sistem, kamera ile sensörle donatılmıştı.

Üretim amacı otonom yani kendi kendine gidebilen araçların limitlerde nasıl davranacağını test etmek olan MARTY, ilk çıktığında sadece olduğu yerde drift yani yanlama yapabiliyordu.

Araç daha sonra Renovo Motors desteğiyle ciddi şekilde geliştirildi ve MARTY gerçekten yanlama yapabilir hale geldi.

Bunun göstermek adına hatta aşağıdaki videoyu yayımlayan Stanford, bu videoda MARTY’nin geldiği son noktayı gözler önüne sermişti. İnsan hassaslığında yanlama yapabilen ve bunu uzun süre sürdürebilen otonom araç, elbette “eğlence” amacıyla geliştirilmiyor. Firma bu hassas kontrol altyapısını, acil durumlar ve kaygan zeminler için geliştiriyor.