reklamı kapat

POPÜLER

PowerLink

Avustralya ve Singapur arasında elektrik taşınacak dev proje: PowerLink

Son dönemde temiz enerji konusunda atılan dikkat çekici adımlar oldu. Ancak hiçbir PowerLink projesi kadar büyük değildi.

PowerLink projesi, 2027 yılında açıldığı zaman Avustralya ile Singapur arasında temiz enerji aktarımı yapacak. Bunun için tam 4.200 km kadar deniz altı kablo hattı döşenecek ve Avustralya’da üretilen ve depolanan elektrik, bu kablo ile Singapur’a taşınacak ve orada depolanacak.

Tam 22 milyar dolarlık bu devasa proje, her açıdan ciddi şekilde şaşkınlık veriyor. Bu projenin temiz enerji kısmı ise elbette elektriğin üretim yönteminden geliyor.

Aktarılan elektriğin direkt olarak Avustralya merkezli güneş enerjisi çiftliklerinden geleceği aktarılıyor. Bunun için devasa çiftliklerin kurulması planlanıyor.

Bu tarz büyük bir projenin elbette çevreye etkisi de çok büyük oluyor. PowerLink projesinin tam 2.5 milyon otomobilin trafikten alınması kadar ciddi bir salınım azaltımı sağlayacağı belirtiliyor. Bu da gelecek için gerçekten harika görünüyor.

Büyük güneş çiftlikleri için alanı olmayan Singapur ile çok büyük düz alanlara ve bol güneşe sahip Avustralya arasındaki bu çalışma, ilerisi için büyük bir gösterim konumunda da bulunuyor ve birçok ülkeye örnek olacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PowerLink gerçekten çok şaşırtırken, temiz enerji konusunda Türkiye ne durumda?

Son bilgilerin üzerinden tekrar geçmek adına Türkiye de temiz enerji üretiminin özellikle rüzgar tarafında büyük ilerleme kat etmiş durumda. Türkiye’de şu an inanılmaz sayıda dev rüzgar gülü bulunuyor. Hatta çıkan son raporlara göre küresel rüzgar enerjisi kapasitesi geçen yıl 93 gigavatlık artışla 744 gigavata ulaşmış durumda.

Hesaplamalara göre Türkiye, geçen yıl 1.249 megavat rüzgar gücünü sisteme dahil ederek, kurulu rüzgar kapasitesini 9 bin 305 megavata çıkardı. Türkiye’de elbette güneş enerjisi konusunda da adımlar atılıyor.

Burada en sevindirici kısımlardan birisi, bireysel güneş enerji sistemlerinin artıyor olması. Özellikle müstakil konuta sahip kişilerin evlerini artık hiç olmadığı oranda güneşten elektrik elde edebilecek şekilde donattığı görülüyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın