reklamı kapat

POPÜLER

Bugüne kadar tasarlanmış en iyi DeLorean konseptleri

 - Güncelleme: 16 Şubat 2016 22:04

Yıllar sonra yeniden seri üretime geçeceğini öğrenip sevinçten havalara uçtuğumuz, daha sonra yayınlanan ilk reklam filmiyle aklımızı kaybettiğimiz DeLorean’ın hem otomobil hem de sinema dünyasında yeri çok ayrı. Eşi benzeri olmayan tasarımıyla otomobille ilgisi olan olmayan herkesin hayranlıkla baktığı efsanenin tasarımcıların gönlünde de ayrı bir yeri var. Biz de o yaratıcı tasarımcıların elinden çıkan en güzel örnekleri sizin için derledik.

Aslında söz konusu otomobil DeLorean olunca yaratıcılığa da pek yer kalmıyor. Yukarıdaki galeride de görebileceğiniz üzere çalışmalar ya günümüze uydurma ya da ufak tefek değişikliklerle kendi DeLorean’ını yaratma çabalarından öte değil. Nitekim başlı başına tasarım harikası olan otomobilin daha fazlasına da ihtiyacı yok. DMC’nin uzun yıllardır DeLorean’ı aslına sadık üretme savaşı boşuna değil. Geçmişi çalkantılarla dolu olan otomobil ve firmanın sahibi John DeLorean için artık yepyeni bir sayfa açılmak üzere.

Giergotto Giugiaro tarafından tasarlanıp 1981-1982 yılları arasında üretilmeye başlanan otomobilin geleceği, DeLorean Motor Company’nin iflas etmesi sonucu tehlikeye girmişti. Epey ağır ve hantal olması, performans rakamlarının tatmin etmemesi ve benzini adeta içmesi gibi sebeplerle unutulmaya yüz tutmuşken imdada Back to the Future yetişmiş ve DeLorean için bambaşka bir gelecek çizmişti.

Dolayısıyla 80’lerde çocuk olan ve Back to the Future hayranları için Ferrari, Porsche, Bugatti veya Aston Martin gibi son model süslü otomobiller pek bir şey ifade etmez. Saf mekanik yapısı, kendine has kapıları, dev hava çıkışları ve elbette Dr. Brown ile Marty McFly faktörü otomobilin ezgin performansını gölgelemeye fazlasıyla yeter. Öte yandan aslına sadık kalarak yeniden üretilecek eski-yeni DeLorean bu sorunları da ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. O zamana kadar bize eski filmleri izleyip, uğruna tasarlanan konseptlere bakmak kalıyor.

İLGİLİ HABERLER