reklamı kapat

POPÜLER

Face-Six

Face-Six, drone’lar için geliştirdiği yüz tanıma sistemini tanıttı [Video]

Drone’lar artık hayatımızın bir parçası. Genelde harika manzaraları ya da etkinlikleri çekmek için kullandığımız bu hava araçları, Face-Six firmasının geliştirdiği yazılım ile birer gözetleme aracı haline geliyor.

Face-Six firmasının “FA6Drone” adını verdiği teknoloji, drone kameralarını gelişmiş bir yüz tanıma sistemi haline getiriyor. Yapılan gösterimde SkySapience drone kamera sistemini kullanan şirket, gerçekten oldukça iyi bir seviyeye çıkmış görünüyor. Kişileri uzak mesafeden etkili şekilde algılayabilen sistem, veri tabanına kayıtlı yüzlerden kişi tanımlama yapabiliyor. Özellikle yüzlerin konumunu çok iyi algıladığı görülen teknoloji, birçok alanda işe yarabilecek potansiyeli sunuyor. Bunlar arasında kabalalık içinde teröristleri belirleme ya da kayıp insanları arama gibi konular yer alıyor. Aynı anda birden fazla insanı algılayabiliyor olmasıyla fark yaratan teknoloji, ayırt edici olarak bunu canlı görüntülerden yapabiliyor.

Face-Six

Face-Six, FA6Drone yazılımıyla iki farklı seçenek sunuyor

Açıklandığı kadarıyla FA6Drone yazılımının iki farklı versiyonu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi normal kullanıcılara hitap ederken, Pro versiyon daha çok devlet kurumlarını hedefliyor. Aşağıda yer alan videoda çalışma sürecini sizin de görebileceğiniz sistem, biraz korkutucu görünüyor ancak terörün engellenmesi için bu tarz sistemler büyük önem arz ediyor. Doğru şartlar ve çözünürlük seviyesinde yüzde 99 doğruluğa ulaşabildiği belirtilen teknoloji, başka drone modellerine de uygulanabiliyor.

Video

YORUMLAR