reklamı kapat

POPÜLER

Apple HomePod
Apple HomePod

Apple’ın gelecek HomePod modelleri için ilginç iddia

Apple henüz HomePod adını verdiği akıllı hoparlörünü satışa sunmadı. Ancak önümüzdeki aylarda raflardaki yerini alacak cihazın yeni modelleri hakkında konuşulmaya başlandı bile.

Face ID, Apple’ın ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu bir yüz tanıma teknolojisi. Telefonun üst çıkıntısında yer alan TrueDepth kamera sistemiyle çalışan altyapı, yüzünüze 30 binin üzerinde görünmez nokta yansıtarak derinlik haritası oluşturabiliyor. Bu sayede oldukça güvenli olan sistem, söylendiği kadarıyla gelecek yıllarda tanıtılacak HomePod cihazlar içerisinde yer alacak gibi. Cihazı üreten Inventec Appliances firmasının başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre yüz tanıma sistemi ilerleyen dönemde akıllı ev hoparlörlerine de giriş yapacak. Bu tarafta büyük bir gelecek gördüklerini belirten CEO, elbette Apple’ın cihazı hakkında açıklama yapmıyor. Ancak analist Jeff Pu, şirketin 2019 yılında yüz tanıyabilen bir HomePod versiyonunu satışa çıkartabileceğini belirtiyor.

Yüz tanıma sistemi Apple HomePod’a ne fayda getirir?

Şirketin akıllı ev hoparlörü, Face ID gibi bir sistem ile çok daha kişisel hale getirilebilir. Evde giren kişileri yüzünden tanıyan hoparlör, örneğin buna göre diğer akıllı cihazların ayarlarını değiştirebilir. Sesten kişi ayırt etmeye göre daha etkili olan yüz tanıma süreci, elbette bu tarafta gerçeğe de dönüşmeyebilir. Konuşmak için biraz erken ancak yüz tanıyan cihazların sayısı son dönemde ciddi bir artış gösteriyor.