reklamı kapat

POPÜLER

uçan taksi
uçan taksi
uçan taksi
uçan taksi
uçan taksi
uçan taksi
uçan taksi

Uçan taksi ile helikopter arasında ne fark var? İşte cevabı;

Uçan taksilerin iyice popüler olmaya başladığı günümüzde “uçan taksi ile helikopter arasında ne fark var?” sorusu sık sık soruluyor. İşte bu sorunun cevabı;

Toyota, Hyundai, Bell, Airbus, Boeing, Uber. Bu ve sayamadığımız birçok diğer dev ulaşım / teknoloji firmasının ortak özellikleri bir uçan taksi geliştiriyor ya da alana yatırım yapıyor olmaları. Günümüzde NASA ile uçan taksilerin yönetimi için merkezi bir kontrol sistemi kurmak adına dahi çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların arkasında uçan taksiler ile şehirler içerisinde yolcu taşımak yer alıyor. İşte tam da bu noktada herkes haklı olarak şunu söylüyor: “Şehirler içerisinde yıllardır helikopter kullanılarak yolcu taşınıyor!” Evet bunda haklısınız. Ancak uçan taksiler süreci modernleştirme, değiştirmek ve çok daha çevreci ile güvenli hale getirmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan taksi ile helikopter arasındaki en büyük fark gürültü oluyor. Geliştirilen uçan taksilerin hemen hepsi birden fazla elektrik motoru üstüne kuruluyor. Tek bir devasa pervane yerine bu ufak motorların kullanılması, oluşan gürültünün düşük olmasını mümkün kılıyor. Elbette uçan taksiler de tamamen sessiz değil. Ancak helikopterlere oranla çok ama çok daha az gürültü oluşturuyorlar. Bu da şehir içerisinde büyük önem arz ediyor. Bu çoklu motor kullanımının bir diğer faydası da güvenlik oluyor. Bu araçlardaki motorlardan birisi bozulduğu zaman diğerleriyle güvenli şekilde yol alınabiliyor, iniş gerçekleştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca uçan taksi modelleri helikopter modellerine oranla çok daha çevreci. Çünkü bu yeni nesil hava araçlarının hemen hepsi yukarıda da dediğimiz gibi elektrikli bir altyapı üstüne kuruluyor. Ayrıca uçan taksiler otonom yani pilotsuz bir altyapı üstüne kuruluyor. Günümüzde insansız helikopterler de geliştiriliyor. Ancak bunlar standart helikopterler üstüne kuruluyor. Uçan taksiler ise direkt olarak bu otonom yapı üstünde tasarlanıyor Hepsine ek olarak normal helikopterlerden çok daha konforlu olan uçan taksiler, ayrıca Uber gibi firmalar sayesinde sadece akıllı telefon ile binilebilecek araçlar olacak ve direkt olarak şehirlerin merkezlerinde, binaların üstlerinde konumlandırılabilecek. Yani bu araçlar standart helikopterlerden farklı olarak normal bir taksi gibi şehrin kalbinde yer alacak, aynı zamanda da bir parçası olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan taksi ile şehirlerdeki helikopter taşımacılığı sona erecek

Peki uçan taksiler ne zaman hayatımıza girecek? Burada net bir tarih vermek zor. Süreçte birçok firma aktif olarak çalışmalar yapıyor ve hepsi farklı seviyelerde bulunuyor. Bazı firmaların her şey yolunda giderse 2021 sonunda süreci ticari hale getirmek istediği biliniyor. Ancak henüz kimse son çıkışa henüz hazır değil.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken uçan taksilerden