reklamı kapat

POPÜLER

Bell V-280 helikopter

Geleceğin helikopteri Bell V-280 Valor hakkında tarihi gelişme [Video]

Helikopter ile uçak altyapısını bir araya getiren hava araçlarından Bell V-280 Valor, kısa süre önce tarihi bir başarıya daha imza attı.

Rotor döndürme sistemi sayesinde helikopter kolaylığını uçak hızıyla birleştirebilen Bell V-280 Valor, ilk uçuşunu sorunsuz olarak geçtiğimiz yıl gerçekleştirmişti. Ancak bu uçuşta sadece olduğu yerde kalkış yapan helikopter, kısa süre önce bir sonraki seviyeye geçiş yaptı. Bell V-280 Valor ilk defa motorlarını öne doğru çevirdi ve belirli bir irtifaya çıkarak yüksek hızda düz uçuş gerçekleştirdi. Bu tarihi denemede yaklaşık olarak 352 km/s hıza çıkan hibrit hava aracı, önemli bir kilometre taşını daha geride bırakmış oldu. Bilmeyenler için Lockheed Martin, GE, Moog, IAI, TRU Simulation & Training, Astronics, Eaton, GKN Aerospace, Lord, Meggitt ve Spirit AeroSystems tarafından geliştirilen Valor, benzer yapıya sahip Boeing V-22 Osprey’e karşı büyük avantajlara sahip. Osprey kadar büyük olmayan hava aracı, çok daha hafif, basit ve ucuza üretilebiliyor. Özel tasarım yapısıyla iç zırhına rağmen ağırlığı kontrol altında tutulan araç, söylendiği kadarıyla 14 yolcu ile toplam 5,400 kilogram yük taşıyabiliyor. İlk denemede dediğimiz gibi 352 km/s hıza çıkan araç, son sürümde bunu 518 km/s hıza kadar çıkaracak deniyor. Toplam 1,481 km menzile sahip helikopter, sunduğu performansıyla kendisine hayran bırakıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bell V-280 Valor çok önemli bir hava aracı

Helikopter ile uçakların zayıf yanlarını ortadan kaldırabilen Valor, son sürümüyle Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından kullanılacak. Yani hava aracının sivil bir kullanım amacı bulunmuyor.