reklamı kapat

POPÜLER

Subaru

Tarihi genler gökyüzünde; Subaru helikopter üretimi projesiyle gündemde!

Subaru ile BELL gibi iki önemli ismi bir araya getiren helikopter projesi, savunmanın yanında farklı amaçlar için de kullanılabilecek.

Advertisement

Nereden Nereye serimiz içerisinde Impreza üzerinden hikayesine de değindiğimi Subaru, 1915 yılında macerasına başlayan Fuji Heavy Industries‘in bir parçası olarak yollara çıktı. İkinci Dünya Savaşı’nda Mitsubishi ile birlikte Japon ordusunun uçak tedariğini büyük oranda üstlenen şirket günümüze kadar gelen süreçte bu genlerini kaybetmeme konusunda özen gösterdi. Bunun en güzel örneklerinden birisini ağırlıklı olarak otomobilleriyle akıllarımızda yer edinen marka tekrar Japon Ordusu için helikopter üreteceğini açıklamasıyla görebiliyoruz.BELL HELICOPTER ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında Japonya Kara Kuvvetleri için BELL 412 EPI modeli üzerine geliştirilen SUBARU BELL 412 EPX helikopterlerinin üretimini gerçekleştirecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk teslimatlar 2022’de

Bu iki önemli ismi bir araya getiren askeri amaçlı helikopterin, UH-1J isimli modelin yerine geçirilmek üzere tasarlandığı da yapılan resmi duyuruda öne çıkan satır başlarından birisi oldu. UH-X programı kapsamında BELL 412 EPI modeli temel alarak geliştirilen SUBARU BELL 412EPX modeli zorlu doğa koşullarında Japonya Kara Kuvvetleri’nin en önemli destekçisi olma iddisında. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Subaru Aerospace Company Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Shoichiro Tozuka; “Mevcut UH-1J helikopterinin yerini alacak olan modelin ilk teslimatlarını da 2022’de gerçekleştireceğiz.” diyerek yeni helikopterlerin afet yardımlarında da kullanılacağının altını çizdi. Marka aynı zamanda, Japonya’nın Aichi bölgesindeki Handa şehrinde yer alan Handa Üretim Tesisi’nde büyük boy çift motorlu ticari uçak Boeing 777 ile orta boy ticari uçak Boeing 787‘nin orta kanat kutularını ve Japonya Savunma Bakanlığı için deniz devriye uçağı (P-1) ile kargo taşıma uçağının orta kanat kutularını üretmeye devam ediyor.