reklamı kapat

POPÜLER

Subaru’nun, 90’lı yıllardan kalma sıfır araçlarının bulunduğu terk edilmiş satış ofisinin sırrı çözülemiyor

Malta’da yer alan ve 90’lı yıllardaki Subaru modellerinin fabrika çıkış halleriyle durduğu satış ofisi, meraklılarını hayrete düşünüyor.

65 yıllık bir tarihçeyi geride bırakan Subaru, İkinci Dünya Savaşı sonrası döneminin bizlere armağan ettiği bir otomobil üreticisi olarak hafızalarımızda yer edinmekte. Nereden Nereye serimizde de konuk ettiğimiz marka, 1915 yılında hava araçları üretmek adına yola çıkmış Fuji Heavy Industries‘in bir parçası olarak hayata geçirilmişti. Boxer motor geleneği ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle otomobil dünyasında iz bırakan Subaru, şu sıralar düzenlenmekte olan Chicago Otomobil Fuarı’nda boy gösteriyor. Amerika’ya girişinin 50. yılını kutlayan markanın hareketli geçen gündemi dışında, radarımıza örneğini pek fazla görme şansımızın olmadığı bir olay takıldı. Malta‘da olduğu söylenen Fuji tabelalı bir Subaru showroom’u bizleri 90’lı yıllara götürmek konusunda fazlasıyla iddialı.

Farklı söylentiler var

Malta’nın Mosta bölgesinde olduğu söylenen bu terk edilmiş showroom, içerisinde 90’lı yıllarda satışa sunulan bir çok farklı tipte Subaru aracını barındırıyor. 0 kilometrede olduğu görülen araçlarla birlikte duvarlarda dönemin fotoğraflarının da yer alması adeta dükkanın zamanda yolculuk yaptığı hissiyatını uyandırmakta. İlk jenerasyon Impreza ve XT Turbo gibi modellerin fabrika çıkış kondisyonlarıyla terk edildiği bu noktanın sırrı ise henüz çözülmüş değil. Kaynaklara göre bu showroom, yenisi açılana dek 90’ların sonuna kadar Subaru’nun adadaki tek satış noktası olarak hizmet veriyordu. Bölgede yaşadığını söyleyen bir takipçinin açıklamalarına göre ise ortada iki söylenti var. Bunlardan ilkine göre showroom adanın zenginlerinden birisine ait ve hobi amaçlı olarak bu şekilde tutuluyor. İkinci söylentiye göre ise yanlış giden bir ortaklık sonucu açılan davadan ötürü, araçlar mahkeme tarafından bu şekilde bekletiliyor. Nedeni her ne olursa olsun böylesine atmosferi görmek hiç kuşkusuz farklı duygular içerisine girmemize vesile oldu.