reklamı kapat

POPÜLER

BMW’yi kurtaran Isetta, 215 kilometre menzilli elektrikli otomobil olarak geliyor! [Video]

Bundan yaklaşık iki yıl önce Microlino rozeritle konsept olarka tanıtılan otomobil için satışa çıkma zamanı geldi.

Elektrikli otomobillerin halihazırda var olan menzil seviyeleriyle birlikte daha çok şehir içi odaklı olduğuna dair yaygın bir düşünce söz konusu. Önümüzdeki iki yıllık süre zarfı içerisinde bunu artık uzun yola da yansıtmak adına çalışmalar gerçekleştiren küresel üreticileri, şehir içerisindeyse çok ciddi rakipler bekliyor. Halihazırda girişim olarak isim yapmaya başlayan pek çok marka bundan beş yıl sonra bir dev haline gelebilecek potansiyele sahip. Bundan iki yıl önce bir konsept proje olarak akıllarımızda yer edinen Microlino da bahsetmeye çalıştığımız bu iddialılar listesinin üst sırasında çıkmak için artık hazır. Avrupa yollarında kullanılabilmesi adına gerekli izinlerin alındığı duyurulan bu ufak otomobil, İkinci Dünya Savaşı sonrasında BMW’yi iflastan kurtaran Iso Isetta‘nın ikonik tasarım genetiğini yeni dünya kullanıcılarıyla buluşturuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik değerleri çok iddialı

Yaklaşık 2,5 metre uzunluğa ve 450 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan Microlino’nun göründüğünden çok daha fazlasını vadettiğini içimizde hiç kuşku kalmadan söyleyebiliriz. Maksimumda 90 km/s hıza erişebilen bu küçük oyuncu 20 beygir güç ve 110 Nm tork değeriyle tekerlerini çeviriyor. 0’dan 50’ye hızlanması için sadece 5 saniyeye ihtiyaç duyan Microlino’nun bu rakamlarla tamamen şehir içi odaklı olduğunu zaten anlayabiliyoruz. Lakin aracın bizi olduğu kadar sizi de etkileyecek kısmı menzil değerinde yatıyor.

Giriş seviyesinde 8 kWh değerinde batarya paketiyle satın alınabileceği söylenen model, bununla 80 kilometre menzil kat edebiliyor. İşin içerisinde 14,4 kWh’lık üst batarya paketi girdiğinde ise karşımıza 215 kilometre gibi hayat kurtarıcı bir menzil değeri çıkıyor. 220V’luk standart şarj aletiyle sadece 4 saatte doldurulabilen Microlino’nun hızlı şarj niteliğinde ekipmansa süreyi 1 saate kadar düşürebiliyor. İlk teslimatlarının 2019’un ilk çeyreğinde yapılacağı açıklanan model yurt dışında 12.000 euroluk etiket fiyatına sahip olacak.