reklamı kapat

POPÜLER

Bell 360 Invictus saldırı helikopteri
Bell 360 Invictus saldırı helikopteri

Bell’den yeni saldırı helikopteri: 360 Invictus

Savaş alanlarının geleceği gözler önüne serilmeye devam ediliyor. Şimdi ise karşımızda Bell imzalı yeni saldırı helikopteri 360 Invictus bulunuyor.

Savaş alanlarının en önemli hava araçları arasında kesinlikle saldırı helikopterleri yer alıyor. Saldırı yanında savunma amacıyla da büyük önem arz eden bu hava araçları arasına bir yenisi daha eklendi. Kısa süre öne duyurusu yapılan Bell 360 Invictus, Amerika Ordusu’nun ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanıyor. Ordunun FARA programı için tasarlanan model, Bell OH-58D Kiowa Warrior saldırı helikopterinin yerini alması için düşünülen modellerden sadece bir tanesi. Burada AVX Aircraft, Boeing, Karem Aircraft ve Sikorsky‘nin de kendi saldırı helikopteri çalışmaları bulunuyor. Bell 360 Invictus, açıklanan kısıtlı teknik detaylara göre saatte 343 km hıza çıkabiliyor. Yüksek hareket / manevra kabiliyetinin bulunduğu açıklanan saldırı helikopteri, 250 km gibi geniş bir savaş menziline sahip. Ön kısmında 20 mm top, yanlarında ise gövdeye gizlenebilen roketler bulunan hava aracı, gayet modern bir tasarım çizgisinin benimsiyor ve “Fly-by-wire” uçuş desteğiyle pilotların diğer unsurlara daha iyi odaklanmasına yardımcı oluyor. Uçaklarda da yer alan bu sistem bilgisayar desteğiyle daha rahat uçulmasına imkan tanıyor.

Bell 360 Invictus saldırı helikopteri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bell saldırı helikopteri 360 Invictus, iddialı görünüyor

İki pilot tarafından kontrol edilen helikopterin, hemen üretime girme gibi bir amacı bulunmuyor. Bu programın amacı Bell OH-58D Kiowa Warrior’ın 2030 yılında değiştirilmesi olarak aktarılıyor. Bu açıdan hangi modelin seçileceği bilinmiyor ancak seçilen helikopterin kesin olarak 2030 itibariyle aktif olarak göreve çıkması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Sony’nin yeni profesyonel aynasız fotoğraf makinesi