reklamı kapat

POPÜLER

çakıl

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan müjde; Yerli mikroişlemci ”Çakıl” geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan teknoloji dünyasına ilgilendiren çok önemli bir haber geldi. Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamaya göre milli mikroişlemci geliyor.

Çakıl adını taşıyacağı belirtilen mikroişlemcinin silah sistemlerinde kullanılan yabancı menşeli mikroişlemcilerin yerini alabileceği ifade ediliyor. Mustafa Varank, işlemcinin düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları Türkiye’ye ait milli bir işlemci tasarlandığını söyleyerek teknoloji dünyasının ilgisini çekti. Varank, milli mikroişlemci “Çakıl” hakkında bilgi aldıktan sonra şunları kaydetti:

“Bu projeyle silah sistemlerimizde kullanılan yabancı menşeli mikroişlemcilerin yerini alabilecek hızda ve düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci tasarlanıyor. Savunma Sanayi Başkanlığımız tarafından ‘Çakıl’ onaylandı. Bundan sonra ikinci faza geçeceğiz ve Çakıl’ın mobil cihazlarda kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonunun çalışmalarına başlanacak.”

Varank, BİLGEM’de mikroçip tasarımı konusunda gençlere eğitim vereceklerini belirtti. Varana, burada yetişecek gençlerin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bir parçası olacağını söyledi.

Halen birçok askeri ve kamu IP ağlarında güvenliği sağlayan kripto cihazının 10 gigabit/saniye veri işleme yeteneğine sahip yeni modelini inceleyen Varank, geliştirilen prototipin performansından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Hava Savunma Lazer sistemine katkı

Yüksek Güçlü Lazer Projesi ile lazer silahlarının yol haritasını oluşturacaklarını bildiren Varank, “Bu projenin çıktısı, top, havan roket ve güdümlü füzelere karşı Hava Savunma Lazer Sistemi Geliştirilmesi olacak. Havadan gelen tehditler, lazerle bertaraf edilecek.” ifadesini kullandı.